به زودی صورت میگیرد

  ثبت اسطوره میرکمبر نیکشهر در فهرست آثار ملی

EN

به زودی صورت میگیرد

یک‌شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ | 19:46150 بازدید

 

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان وبلوچستان، اولین همایش میرکمبر اسطوره بلوچستان صبح امروز با حضور ادیبان، فرهیختگان و نخبگان استان، مسئولان اجرایی استان، نماینده مردم ایرانشهر، سرباز و بخشهای بنت، لاشار و آهوران در شهرستان نیکشهر برگزار شد.

در این همایش سخنرانان و محققین با شرح حال و توصیف میرکمبر از او به عنوان یک اسطوره تاریخی که در 208سال پیش در مقابله با ظلم ستیزی و پیکار با ظالمان و دوران دفاع از غیرت و ناموس خود و آزادکردن زنان اسیر و دربند ظلم و جور ظالمان و حکام شربت شهادت را نوشید یاد کردند.

علیرضا جلال زایی در این همایش اظهار کرد: استان سیستان و بلوچستان، شخصیت های ناشناخته فراوانی چون میرکمبر که علیه ظلم و بی عدالتی قیام کرده اند، دارد که میراث فرهنگی رسالت خود می داند که آنها را در فهرست آثار ملی ثبت کند و زمینه معرفی آنها را فراهم کند. 

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان قول تامین اعتبار جهت ساخت مقبره ای در شان نام و جایگاه میرکمبر را داد و افزود: این سازمان نسبت به ثبت مقبره میرکمبر به عنوان یک اثر ملی اقدام خواهد کرد. 

همچنین مقرر شد همایش میرکمبر هرسال با حمایت نخبگان، فرهیختگان، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و متولیان امر در شهرستان نیکشهر برگزار شود و نسبت به برگزاری این همایش در تهران با حمایت نمایندگان در مجلس شورای اسلامی اقدام شود.

گفتنی است؛ این همایش با شعرخوانی و اجرای موسیقی سنتی همراه بود.

انتهای پیام


دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۹۳۴

بازدید دیروز

۱۲۴۹

بازدید ماه

۴۲۰۷۶

بازدید کل

۱۲۹۵۲۶۲

افراد آنلاین

۲۴