سرپرست تیم ساماندهی محوطه باستانی چگردک دلگان خبر داد

پایان عملیات ساماندهی محوطه باستانی چگردک دلگان

EN

سرپرست تیم ساماندهی محوطه باستانی چگردک دلگان خبر داد

چهار‌شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ | 07:3797 بازدید


پایان عملیات ساماندهی محوطه باستانی چگردک دلگان

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، محمد حیدری اظهار کرد: عملیات میدانی ساماندهی محوطه باستانی «چگردک» شهرستان دلگان بعد 45 روز پایان یافت. 

سرپرست تیم حفاری محوطه باستانی چگردک افزود: ساماندهی این اثر که در سال 84 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است از اواخر آبان ماه امسال آغاز شده و بر 5 محور مهم متکی بود. 

وی به بازنگری در بررسی باستان شناختی پیرامون محوطه و شناسایی محوطه های استقراری هم افق آن اشاره کرد و گفت: نجات بخشی و جمع آوری داده های فرهنگی باستانی پراکنده در آوارگورهای مضطرب، اجرای فعالیت های فرهنگی، آموزشی در مدارس مساجد و مراکز اداری به منظور آگاه ساختن مردم منطقه به اهمیت آثار و تلاش در جهت حفظ آنها از جمله محورهای ساماندهی این محوطه بود. 

حیدری بیان کرد: از مهمترین کشفیات این فصل کشف بخشی از سر و گردن یک مجسمه گاو از جنس برنز می باشد که با توجه به فرم و تکنیک ساخت آن از مهمترین پیشرفت های هنر فلز کاری و فلزگری در هزاره سوم قبل از میلاد محسوب میگردد. 

وی از مهمترین برنامه های آتی برای این سایت باستانی میتوان به برنامه های تعیین عرصه و حریم تپه و گورستان های آن اشاره کرد و گفت: لایه نگاری بخش های آسیب دیده در جریان حفاری های غیرمجاز و نمونه برداری و تعیین قطعی و دقیق قدمت آن از روش کربن 14 و برنامه های مطالعاتی و معرفی آن می باشد. 

سرپرست تیم حفاری محوطه باستانی چگردک افزود: از اقدامات آتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در این زمینه، ایجاد و احداث پایگاه پژوهشهای باستان شناسی و راه اندازی موزه اختصاصی بخش شرقی جازموریان میباشد. 

انتهای پیام


دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۵۳۷۲

بازدید دیروز

۱۴۷۱

بازدید ماه

۸۴۴۲۳

بازدید کل

۱۶۵۱۲۱۸

افراد آنلاین

۴