معاون میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان: 

سیستان و بلوچستان بزرگترین اکوموزه ایران

EN

معاون میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان: 

دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ | 21:5948 بازدید


سیستان و بلوچستان بزرگترین اکوموزه ایران

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان مجتبی میرحسینی اظهار کرد: استان سیستان و بلوچستان، پهناورترین استان کشور است و از از لحاظ قرار گیری  جاذبه های طبیعی تاریخی و فرهنگی در نقاط بکر روستایی و عشایری دارای ظرفیت های زیادی است که می‌توان از آن به عنوان اکو موزه با محور فعالیت انسان، طبیعت و تاریخ یاد کرد. 

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: وقتی همه این ظرفیت‌ها در قالب یک پکیج کامل در یک منطقه جمع میشوند، لازم است ضمن حفظ این عناصر بعنوان میراث بین نسلی امکان بازدید گردشگران از آن مکان نیز فراهم گردد. 

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: بدنبال این هستیم که اولین اکو موزه استان را همزمان با ثبت ژئو پارک با هدف توسعه گردشگری در مناطق مستعد این مهم خصوصا روستاهای هدف گردشگری با همکاری معاونت میراث فرهنگی ایجاد کنیم و با این اقدام شرایط را برای حفظ ارزشها و فرهنگ بومی در کنار محیط و آداب و رسوم مهیا نماییم

وی یادآور شد: با ایجاد اکو موزه در ۶ مسیر گردشگری استان ، کسانی که وارد این استان می‌شوند فقط از سایت موزه ها و یا موزه های مسقف بازدید نمیکنند بلکه امکان بازدید از موزه های باز که به تعبیری به وسعت کل سیستان و بلوچستان هست علاقه مندان بیشتری دارد. 

میرحسینی اذعان کرد: می‌توانیم  اکوموزه را عامل توسعه برای یک «جمعیت در جامعه محلی» اعلام کنیم و در واقع هم‌زیستی انسان و طبیعت، اساس شکل‌گیری اکوموزه‌ها است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان افزود: اكوموزه‌ها فرصتی سازی برای حفظ هویت و فرهنگ می نمایند و سرمایه سازی برای جوامع محلی می شود تا زيبايی‌هایی که تا کنون بدون برنامه به حال خود رها يا رونق آن‌ها كم شده بود، توسعه یابند. 

وی با اشاره به اینکه پخت نان محلی، لبنیات محلی، صنایع دستی، تولیدات کشاورزی بخشی از فعالیت انسان در اکوموزه های روستایی است، بیان کرد: با توجه به اینکه ۵۱ درصد جمعیت استان سیستان و بلوچستان در نقاط روستایی و عشایری قرار دارند آداب و سنن و سبک زندگی این قشر میتواند با معرفی و آموزش هدفمند گردشگران زیادی را جذب نمایند. 
وی گفت: باید با بهره‌برداری مناسب از اکوموزه ها در سیستان و بلوچستان  باعث تقویت اقتصاد جوامع محلی بر پایه اقتصاد مقاومتی شویم. 

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: اکوموزه ها در ردیف جاذبه های گردشگری فرهنگی و اکوتوریسم بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و سیستان و بلوچستان یکی از استان های دارای فرهنگ و تمدن با سابقه می باشد که به طبع آن میراث های فرهنگی و طبیعی قدیمی در خود نهفته دارد و ظرفیت های اکوموزه ای بسیاری دارد

گفتنی است؛ اكوموزه نوع خاصی از موزه است كه بر اساس توافق با جامعه محلی برای حفظ آن مكان برپا شده است؛ جايی كه «توافق» به معنی تعهد طولانی مدت است نه لزوما وظیفه قانونی. او در این تعریف، «جامعه محلی» را ملحق شدن مردم بومی و مشاركت آنان می‌داند. «حفظ و مراقبت» نیز به معنای تعهد اخلاقی نسبت به محیط و ديدی صحیح برای توسعه بومی است.

انتهای پیام


دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۱۴۹۸

بازدید دیروز

۱۷۴۷

بازدید ماه

۵۰۰۰۳

بازدید کل

۱۷۰۵۴۹۶

افراد آنلاین

۵