معاون میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خبرداد

توسعه همکاری های گردشگری سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی

EN

معاون میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خبرداد

چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ | 16:206 بازدید


توسعه همکاری های گردشگری سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، امروز فعالین گردشگری خراسان رضوی به همراه معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی این استان وارد سیستان و بلوچستان شدند. 

این گروه مورد استقبال مدیرکل و معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قرار گرفتند. 

مجتبی میرحسینی در گفتگو با این فعالین اظهار کرد: صنایع دستی سیستان و بلوچستان از جایگاه بالایی برخوردار است و بواسطه ثبت جهانی روستای کلپورگان به عنوان روستای جهانی سفال، ثبت ملی ایرانشهر به عنوان شهر ملی سوزن دوزی و ثبت ملی تنگ سرحه نیک شهر بعنوان روستای ملی حصیر اهمیت بیشتری پیدا کرده است. 

وی گفت: وجود تمساح پوزه کوتاه در شهرستان سرباز، طبیعت نیکشهر و سواحل چابهار و کنارک نیز از جاذبه های منحصر به فرد این استان در کنار قلعه های بلوچستان،کمربند گردشگری تفتان و بیابان لوت هستند. 
این مسئول ادامه داد:اگر خورشید گردشگری را بر منطقه شمال استان بتابانیم توسعه گردشگری از منظر اسطوره و جاذبه هایی چون کوه خواجه،سایت جهانی شهر سوخته و دهانه غلامان معنا پیدا می کند بنابراین سیستان و بلوچستان استانی با برخورداری از همه محصولات گردشگری و متنوع ترین مقصد گردشگری ایران است
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان افزود: مدت ۳ سال بر سواحل اقیانوسی چابهار و کنارک بویژه منطقه گردشگری روستای درک و کوه های مریخی تمرکز شد چرا که بر اساس مدل های بازاریابی در صنعت گردشگری تمرکز محرک توسعه است و امروز از توسعه چابهار به توسعه کل استان نزدیک شده ایم چراکه  این باور ایجاد شده است  که سیستان و بلوچستان فقط چابهار نیست. 

وی با اشاره به اینکه باید ایران را از دریا بسازیم و فانوس گردشگری دریایی را در ایران روشن کنیم، بیان کرد: سواحل مکران بعنوان تنها سواحل مرتبط با اقیانوس می تواند در زمینه تنوع بخشی به منابع درآمدی نقش ویژه ای را در اقتصاد ایران بر عهده بگیرد. 

میرحسینی تصریح کرد: نیازمند افزایش گفتگوی بین المللی بین مردمان خاورمیانه با هدف رسیدن به صلح پایدار هستیم چرا که خاورمیانه ناامن سهم گردشگری را در منطقه کم نموده است وامروز چاره ای نداریم جز اینکه نگاه خودمان را برای جذب گردشگر ورودی به ایران به شرق بدوزیم. 

وی با بیان اینکه از طریق سیستان و بلوچستان که تنها موقعیت ایران برای توسعه واقعی گردشگری است، میتوانیم به توسعه پایدار ایران بیاندیشیم، یادآور شد: اگر تمرکز در حوزه گردشگری دریایی بیشتر و زیرساخت های لازم ایجاد شود، سیستان و بلوچستان دروازه توسعه ایران و شکل دهنده تمدن جدید کشور خواهد شد. 

میرحسینی اذعان کرد: تاسیسات گردشگری استان در سه سال گذشته رشد سه برابری داشته است وتاکنون ۵۱ اقامتگاه بومگردی در سیستان و بلوچستان مجوز فعالیت اخذ نموده و ۱۰۰ متقاضی برای احداث اقامتگاه نیز در حال فعال نمودن واحد ها  هستند.

وی گفت: در سال ۹۶ معرفی سیستان و بلوچستان بیشتر در داخل استان و با برنامه ریزی برای از بین بردن فقر اطلاعات نسبت به استان صورت گرفت اما در سال ۹۸ با حمایت های معاون محترم رییس جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی کشور،به صورت ملی برای معرفی سیستان و بلوچستان اقدامات هدفمندی آغاز شده است. 

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان افزود: با توجه به موافقت های اولیه انجام شده سال ۹۹ میزبان وزرای گردشگری خواهیم بود، که بتوانیم در این نشست مقدمات میزبانی در سال ۱۴۰۰ که مقرر است سیستان و بلوچستان بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوس هند انتخاب شود فراهم آوریم.

وی از برنامه های این گروه به بازدید از جاذبه های تاریخی زاهدان، بازار رسولی، بازار روز و بازارچه سرپوش نیز اشاره کرد و گفت: فردا به روستای تمین اطراف میرجاوه، اولین و قدیمی ترین خط راه آهن در مرز پاکستان ، غار لاریز و غیره بازدید خواهد داشت و روز پنجشنبه نیز نشست با فعالین گردشگری دو استان و بازدید از سایت جهانی شهر سوخته را در برنامه داریم . 

میرحسینی گفت: از دو سال گذشته سیستان و بلوچستان نیز جز مقاصد گردشگری گردشگران اروپایی قرار گرفته است و شاهد تورهای ورودی از اروپا با برنامه سفر ۸ روزه در استان هستیم. 

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان خاطرنشان کرد: برای تورهای ورودی گروهی در استان به منظور ارزان سازی سفر و ایجاد انگیزه، حمل و نقل در استان را رایگان تعریف نمودیم و افزایش خطوط پروازی بین زابل مشهد، زاهدان مشهد و چابهار مشهد  میتواند در کنار تبلیغات هدفمند عوامل مهمی جهت تسهیل سفر به این دو استان باشد. 

انتهای پیام


دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۳۸۵

بازدید دیروز

۱۵۸۳

بازدید ماه

۵۲۰۱۵

بازدید کل

۱۷۶۵۲۱۸

افراد آنلاین

۱۴