معاون میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان:

گردشگری محرم، فرصتی مناسب برای آشنایی با دنیای فکری و اعتقادی عزاداران است

EN

معاون میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان:

سه‌شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ | 13:4347 بازدید


گردشگری محرم، فرصتی مناسب برای آشنایی با دنیای فکری و اعتقادی عزاداران است

به گزارش روابط عمومی امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع 
دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، مجتبی میرحسینی اظهار کرد: امسال با تاکید ویژه بر گردشگری محرم و با همکاری دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان گردشگری، فرصت حضور و بازدید گردشگران خارجی و داخلی در تعزیه ها، تکایا، مراسم شبیه خوانی و پرده خوانی نیز فراهم شده است. 

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان افزود: این روزها در تکیه ها و مراسم عزاداری امام حسین شاهد حضور گردشگران اروپایی هستیم که نکته ای قابل توجه است.

وی گفت: در سالی که پویش ملی معرفی سیستان و بلوچستان شکل گرفته زمینه افزایش حضور گردشگران با معرفی همه جانبه استان ایجاد شده است. 

میرحسینی بیان کرد: گردشگران ایتالیایی برای اولین بار در سیستان و بلوچستان درباره امام حسین شنیدند که برایشان روایت عاشورا تاثر برانگیز بود. 

وی ادامه داد: گردشگرانی در دنیا هستند که تنها آشنایی با فرهنگ و اعتقادات خود، روح تشنه و کاوشگر و ماجراجویانه آن‌ها را سیراب نمی نماید و این گردشگران در تلاشند با انسانی شبیه خود ولی با طرز تفکر و سبکی متفاوت آشنا شوند. افرادی هستند که دل به دریای ناشناخته ها زده و برای آشنایی با آیین ها، فرهنگ، آداب، رسوم و ... ملل مختلف، جهانگردی را تجربه می نمایند. 

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان با اشاره به اینکه برگزاری آیین‌های خاص ایام محرم در شهرها و مناطق مختلف جهان، متفاوت است، افزود: بیشتر افراد مشتاق شرکت در این برنامه‌ها و آشنایی با دنیای فکری و اعتقادی عزاداران هستند. در این میان "گردشگری محرم" می‌تواند گزینه مناسبی برای سیر در اعتقادات مردم باشد و این نوع از گردشگری علاوه بر جنبه فرهنگی، برای رونق اقتصاد منطقه ‌هم نقش موثری دارد.

میرحسینی با اشاره به اینکه باید برای همه روزهای سال برنامه‌ریزی داشته باشیم، بیان کرد: مراسم تعزیه و شبیه خوانی ایام محرم می‌تواند مشتاقان و علاقمندان زیادی داشته ‌باشد که برای دیدن این رویداد  قدم به سرزمین ناشناخته ها  بگذارند.

وی با بیان اینکه گاهی حتی خود ایرانیان از بیشتر مراسمات و آداب ‌و رسوم استان‌های دیگر اطلاعات تازه ای ندارند ولی با صرف هزینه زیاد برای دیدن مراسم به کشورهای دیگر سفر می‌کنند، گفت: شاید بهتر است امسال برای عزاداری سری به شرق ایران بزنند، به سرزمینی که به  گواهی تاریخ سیستانیان نخستین کسانی بودند که پس از آگاهی یافتن از رویدادهای تلخ کربلا به خونخواهی امام حسین (ع) بپاخواستند. 
 
انتهای پیام

مقالات مشابه


دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۲۱۲

بازدید دیروز

۳۵۶۴

بازدید ماه

۶۳۳۳۵

بازدید کل

۱۸۳۷۸۰۴

افراد آنلاین

۱