آثار تاریخی، صنایع‌دستی و جاذبه‌های گردشگری سیستان‌وبلوچستان از نگاه خبرنگاران

آثار تاریخی، صنایع‌دستی و جاذبه‌های گردشگری سیستان‌وبلوچستان از نگاه خبرنگاران

EN

آثار تاریخی، صنایع‌دستی و جاذبه‌های گردشگری سیستان‌وبلوچستان از نگاه خبرنگاران

دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ | 13:53250 بازدید

تور چهار‌روزه رسانه‌ای به‌همت سازمان میراث‌فرهنگی برگزار شد

آثار تاریخی، صنایع‌دستی و جاذبه‌های گردشگری سیستان‌وبلوچستان از نگاه خبرنگاران

تور چهارروزه رسانه‌ای با حضور 25 خبرنگار از رسانه‌های مختلف به‌همت و با هماهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به‌مقصد سیستان‌وبلوچستان با هدف بازدید از جاذبه‌های گردشگری، آثار تاریخی و هنرهای سنتی و صنایع‌دستی این استان برگزار شد.

به‌گزارش میراث آریا به‌نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در این تور که از دوشنبه 16 اسفند آغاز شد، خبرنگاران و عکاسان رسانه‌های مختلف، در بازدید از اماکن فرهنگی‌تاریخی سیستان‌وبلوچستان و نیز در بازدید از جاذبه‌های گردشگری و کارگاه‌های صنایع‌دستی، از نزدیک با ظرفیت‌های این استان پهناور آشنا شدند.

این گروه رسانه‌ای، در اولین روز از سفر خود به سیستان‌وبلوچستان، ابتدا از موزه منطقه‌ای زاهدان بازدید کردند و از نزدیک با سابقه تاریخی و تمدنی این استان آشنا شدند؛ سپس با سفر به ایرانشهر، از موزه «قرآن و عترت» و «خانه روزهای مبارزه رهبر معظم انقلاب در تبعید» در این شهر بازدید کردند.

شهر سوخته، سند تاریخ و تمدن

خبرنگاران شرکت‌کننده در این تور همچنین در روز دوم سفر خود با حضور در شهر زابل از منطقه تاریخی شهر سوخته و همچنین موزه این شهر بازدید کردند.

این گروه در ادامه، به بازدید از دو آسباد تاریخی به نام‌های آسباد بزرگ و کوچک در منطقه‌ای نزدیک به قلعه رستم در زابل پرداختند و از منطقه باستانی اوشیدا (کوه خواجه) که اثری متعلق به دوره اشکانی و ساسانی است بازدید کردند.

اوشیدا، کوه زیبای سیستان

منطقه باستانی اوشیدا یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین مناطق در سیستان‌وبلوچستان است که جشن دوازده فروردین (روز جمهوری اسلامی) همه‌ساله با حضور مردم و مسافران نوروزی در این منطقه تاریخی برگزار می‌شود.

در این مراسم برنامه‌های متنوعی همچون چوب‌بازی، خسوخسو، رقص شمشیر و... برگزار می‌شود که مورد استقبال خیل عظیم شرکت‌کنندگان در این مراسم قرار می‌گیرد.

اوشیدا (کوه خواجه) که به «کوه رستم» نیز معروف است، یگانه عارضه طبیعی در دشت سیستان است که در 30کیلومتری جنوب‌غرب شهر زابل واقع شده. اوشیدا در زبان پارسی میانه به‌معنی «ابدی» است. این کوه از سنگ‌های سیاه‌رنگ تشکیل شده و با ارتفاع 609 متر از سطح دریا، مانند جزیره‌ای در میان دریاچه هامون قرار دارد.

در اطراف این کوه تعداد زیادی آثار باستانی از دوران ساسانیان و اشکانیان و بقایای اماکن اسلامی و معبد بودایی باقی مانده که مجموعه‌ کاخ‌ها، قلعه کهک کهزاد، قلعه چهل دختر، قلعه سرسنگ، آرامگاه خواجه غلطان، ساختمان پیر گندم بریان، خانه شیطان، بناهای منفرد آرامگاهی و قبور اسلامی را دربر می‌گیرد.

روز سوم سفر این تور رسانه‌ای به بازدید از قلعه بمپور، تنگ سرحه و منطقه آزاد چابهار اختصاص یافت.

 

گروه رسانه‌ای متشکل از خبرنگاران رسانه‌های مختلف، در تنگ سرحه، با حضور در بازارچه صنایع‌دستیی که در این روستا برپا شده است، از غرفه‌های سوزن‌دوزی و حصیربافی و زینت‌آلات بازدید کردند و به گفت‌وگو با هنرمندان صنایع‌دستی پرداختند. آنان در ادامه سفر خود، در شهر چابهار به‌تماشای اسکله رفتند و سپس با حضور در بازار سنتی این شهر، از برخی از کارگاه‌های صنایع‌دستی واقع در این بازار ازجمله کارگاه تپه‌زنی بازدید کردند و با هنرمندان فعال در این کارگاه به‌گفت‌وگو نشستند.

بندر چابهار به «هندوستان ایران» معروف است و در نظر بسیاری از گردشگران جذاب‌ترین ساحل اقیانوسی کشور است. هنرهای دستی متنوعی هم در منطقه آزاد چابهار رایج است که از آن میان می‌توان «سوزن‌دوزی و گلابتون‌دوزی» معروف به «بلوچی‌دوزی»، «معرق صدف»، «حصیربافی»، «سکه‌دوزی»، «گلیم‌بافی»، «چاربافی» و «طلاسازی» را برشمرد.

قلعه شگفت‌انگیز بمپور

قلعه بمپور ــ که یکی از کهن‌قلعه‌های نظامی مهم در آسیاست و روی تپه‌ای به‌ارتفاع 80 متر، در 24کیلومتری غرب ایرانشهر و در 1کیلومتری شمال شهر بمپور بنا شده است ــ شگفتی اصحاب خبر حاضر در این تور رسانه‌ای را برانگیخت.

این قلعه از خشت و گل به‌صورت دو تکه با ارتفاع متفاوت ساخته شده که تکه مربوط به صحن پایین در قسمت ورودی دیواره شرقی قلعه واقع شده و برج‌هایی آن را احاطه کرده است.

روز پایانی سفر این گروه رسانه‌ای به بازدید از کوه‌های مریخی (کوه‌های مینیاتوری) در چابهار و همچنین بازدید از برکه تمساح‌ها در شهرستان سرباز اختصاص یافت.

بازدید از بندر رمین و بندر بریس در منطقه آزاد چابهار از دیگر برنامه‌های آخرین روز سفر رسانه‌ای به استان سیستان‌وبلوچستان بود.

همچنین ساحل دریای کوچک چابهار، اسکله تیس، روستای تاریخی تیس و دریای صورتی از دیگر اماکنی بود که خبرنگاران حوزه‌های مختلف رسانه‌ای در این سفر از آن‌ها بازدید کردند.

خبرنگاران رسانه های مختلف بعد از چهار روز حضور در سیستان‌وبلوچستان و بازدید از آثار فرهنگی و تاریخی و نیز جاذبه‌های گردشگری و آشنایی با هنرهای سنتی و صنایع‌دستی این استان عصر جمعه 20 اسفند این استان زیبا را به‌مقصد تهران ترک کردند.

سفر خبرنگاران ۲۵ رسانه در راستای تأکید زهرا احمدی‌پور، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، بر معرفی مسیرهای متنوع سفر و توزیع عادلانه سفر در کشور، برای مدت 4 روز برنامه‌ریزی شده بود.


دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۹۸۹

بازدید دیروز

۱۲۴۹

بازدید ماه

۴۲۱۳۱

بازدید کل

۱۲۹۵۳۱۷

افراد آنلاین

۴