پاکسازی قلعه بمپور و باغ خالصه به مناسبت 2اردیبهشت روزجهانی  زمین پاک

پاکسازی قلعه بمپور و باغ خالصه به مناسبت 2اردیبهشت روزجهانی  زمین پاک

EN

پاکسازی قلعه بمپور و باغ خالصه به مناسبت 2اردیبهشت روزجهانی  زمین پاک

دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ | 12:19695 بازدید

 به گزارش روابط عمومی وامور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری سیستان وبلوچستان به مناسبت 2اردیبهشت روزجهانی  زمین پاک و براساس هماهنگی انجام شده با شهرداری بمپور و انجمن های مردم نهاد این شهرقلعه بمپور وباغ خالصه با حضور پاکبانان وتعدادی از  فعالان حوزه میراث فرهنگی ،کارکنان اداره کل میراث فرهنگی ایرانشهر و برخی از مردم پاک سازی شد.

قلعه بمپور یکی از قلعه‌های نظامی مهم آسیا است که در ۲۴ کیلومتری غرب ایرانشهر، در بخش بمپور و در یک کیلومتری شمال شهر بمپور قرار دارد و بر روی یک تپه مصنوعی بلند به ارتفاع ۸۰ مترقرار گرفته است که بهترین زمان بازدید از آن، فصل پاییز و زمستان است. و در طول سال گردشگران زیادی به این منطقه سفر می کنند .

باغ خالصه، بمپور

باغ تاريخي خالصه بمپور از جمله بناهاي زيبا و ارزشمند استان سيستان و بلوچستان است كه قدمت آن به اواخر دوران قاجاريه و اوايل پهلوي مي رسد. باغ خالصه و ساختمانهاي داخلي آن در قسمت منتهي اليه خيابان بخشداري و در ضلع جنوب شرقي قلعه بمپور قرار گرفته است. اين باغ بر جاي مانده از باغهاي خالصه گذشته است كه اكنون قسمتي از تاريخ منطقه بمپور را با خود به همراه دارد، چرا كه اين باغ براي حاكماني كه در مواقع مختلف از زمان اشكانيان تا پهلوي بر قلعه حاكم بودند، داراي اهميت بسياري بوده است.

اين باغ زيبا با توجه به قديمي بودن داراي سيستم آبياري به شيوه جدول كشي بوده كه دور تا دور باغ در حال حاضر موجود است. ارتباط تمام شبكه ها به مركز كه به يك حوض به قطر 9 متر ختم مي شوند و درختكاري در كنار اين شبكه ها، با درختاني مانند نخل، گز و سدر، زيبايي خاصي را به باغ داده اند. سالانه شاهد حضور گردشگران و مسافران داخلی و خارجی زیادی به این نقطه از سیستان وبلوچستان می باشیم .ب


دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۵۲۰

بازدید دیروز

۱۶۷۸

بازدید ماه

۵۶۲۳۵

بازدید کل

۱۸۹۹۶۵۶

افراد آنلاین

۶