معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان:

اساتید دانشگاه و فعالین بخش خصوصی اتاق فکر گردشگری سیستان و بلوچستان را تشکیل می دهند

EN

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان:

شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ | 07:57238 بازدید

 

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان نشست اساتید دانشگاههای استان، آزاد و علمی کاربردی با معاون گردشگری برگزار شد.

در این نشست صمیمی ابتدا اساتید دانشگاه دیدگاههای خویش را در خصوص مشکلات گردشگری استان و راهکارهای برون رفت از آن مطرح کردند.

اساتید دانشگاه داشتن سند و برنامه ای که مطابق آن جایگاه استان در برنامه ششم توسعه و سند ۲۰ساله کشور مشخص باشد را لازمه رسیدن به اهداف از پیش  تعیین شده و توسعه علم محور مبتنی برتجارب بخش خصوصی و شناخت بازار دانستند.

مدرسان گروههای گردشگری همچنین با توجه به فقر اطلاعات مورد نیاز در خصوص ظرفیت های گردشگری استان در فضای مجازی و تولید نرم افزار، بر توسعه و تقویت این بخش تاکید داشتند
در بخش دیگری از سخنان اساتید دانشگاههای استان، امور زیربنایی و حمل و نقل مطرح شد که توسعه صنعت ریلی و راههای مواصلاتی استان را باعث تسهیل و ارزان سازی سفر برای حضور بیشتر گردشگران دانسته و تاکید داشتند ظرفیت جدید اقامتگاههای بوم گردی و زندگی در کنار روستاییان برای گردشگران داخلی و خارجی بسیار جالب و هیجان برانگیز است و ایجاد امکانات در مناطق روستایی کمک شایانی برای بهره گیری از این ظرفیت ها می کند.

در ادامه این نشست مجتبی میرحسینی،   نشست با اساتید دانشگاه را بسیار ارزشمند دانست و اظهار کرد: لازمه توسعه علمی صنعت گردشگری افزایش همکاری بین فعالین این صنعت و اساتید دانشگاه می باشد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: اساتید دانشگاه و علما نقش بسیار مهمی در فرهنگ سازی سفر و گردشگری دارند و از آنجا که سفر باعث تحول و تعالی روح می شود و مزیت های فراوان اقتصادی را به همراه دارد بنابراین بیان منزلت دید و بازدید و حکمت سفر کردن برای کشف ناشناخته ها برای عموم مردم به ویژه جوانان بیش از گذشته ضروری به نظر می رسد.

این مسئول ادامه داد: اگر جهانبینی فعلی نسبت به صنعت گردشگری اصلاح نشود نمیتوانیم از مزایای فراوان این صنعت در رقابت با سایر کشورها بهره مند شویم.

وی گفت: ما با دربهای بسته نخواهیم توانست فرهنگ و گفتمان انقلاب اسلامی و اسلام ناب را معرفی و به جهان صادر کنیم.

معاون گردشگری سیستان و بلوچستان تاکید کرد: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری با صراحت به مسئله «گردشگری» در تدوین برنامه ششم توسعه و سند چشم انداز۲۰ساله کشور پرداخته اند باید از این فرصت مهم برای اجماع سازی در خصوص ورود گردشگران خارجی و بهبود وضعیت موجود، کاهش وابستگی به نفت و افزایش ارزآوری از طریق فراهم آوردن شرایط حضور گردشگران خارجی بهره لازم را ببریم.

این مسئول جمعیت 2 میلیارد و 700 میلیونی کشورهای حاشیه اقیانوس هند را فرصتی ویژه برای گردشگری ایران دانست و افزود: بهره گیری از این ظرفیت، نیازمند پشتوانه مطالعاتی برای مشخص کردن راهکارهای جذب حداقل یک درصد جمعیت این کشورها به ایران از طریق سیستان و بلوچستان به عنوان دروازه ورودی این گردشگران و رسیدن به ۲۰میلیون گردشگر خارجی پیش بینی شده در سند چشم انداز ۲۰ساله  با همکاری جامعه دانشگاهی است.

میرحسینی تصریح کرد: گردشگران خارجی با توجه به تبلیغات منفی و اطلاعات موجود در فضای مجازی درباره سیستان و بلوچستان تنها با ۲۰درصد حس امنیت پا به سیستان و بلوچستان می‌گذارند اما پس از حضور، بازدید و ارتباط با مردمان استان به هنگام خروج از سیستان و بلوچستان با 95 درصد امنیت خاطر باز می‌گردند و در مصاحبه با خبرگزاریها و رسانه ها اعلام میکنند که نسبت به سیستان و بلوچستان بزرگ پیشداوری نکنید بنابراین افزایش ورود گردشگران خارجی باعث می شود تا امنیت را در این استان تجربه و با انتقال سینه به سینه آن در کشورهایشان عامل حضور گسترده گردشگران شوند.

وی گفت: حضور گردشگران خارجی در قالب تور با برنامه ریزی قبلی و با برنامه سفر به سیستان و بلوچستان در آبانماه سال جاری نشان دهنده زدوده شدن زنگار ناامنی از نگاه گردشگران است که نوید آینده ای امید بخش برای توسعه گردشگری در سیستان و بلوچستان می باشد. 

میرحسینی در بخش پایانی برنامه های دوسال گذشته گردشگری استان در سطوح محلی، منطقه ای، ملی و بین المللی را تشریح کرده و گفت: برای ادامه راه و بهره گیری حداکثری از ظرفیت های موجود اتاق فکر گردشگری استان متشکل از اساتید دانشگاه و بخش خصوصی فعال گردشگری تشکیل و مصوبات آن در کارگروه گردشگری مطرح و پس از تصویب در شورای برنامه ریزی به عنوان سند گردشگری، نقشه راه توسعه گردشگری سیستان و بلوچستان خواهد بود.
انتهای پیام


دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۱۰۰۴

بازدید دیروز

۹۷۹

بازدید ماه

۱۰۰۴

بازدید کل

۱۳۴۸۵۲۸

افراد آنلاین

۱۴