برای اولین بار در کشور صورت گرفت

راه اندازی پایگاه های استانی میراث فرهنگی در سیستان و بلوچستان

EN

برای اولین بار در کشور صورت گرفت

یک‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ | 09:30211 بازدید


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان تنها استانی است که در آن علاوه بر پایگاه های ملی و جهانی، پایگاه های استانی هم تعریف شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، کامبیز مشتاق گوهری در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی اظهار کرد: سیستان و بلوچستان تنها استانی است که در آن علاوه بر پایگاه های ملی و جهانی، با توجه به وسعت استان، تعداد آثار نفیس و ضرورت حفاظت، مرمت و انجام پژوهشهای باستان شناسی در مورد این  سایت ها پایگاه های استانی هم تعریف شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: 14 پایگاه جدید را در قالب پایگاه های استانی تعریف کردیم که این پایگاه ها با تعدادی از اساتید دانشگاه ها و کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این پایگاه ها پشتیبانی می شوند و اعتبارات و فرصت های مناسب پژوهشی و تجهیزاتی فراهم میکنیم به جهت اینکه مطالعات و فعالیت های در مورد این اثار افزایش یابد. 

این مسئول در رابطه با ایجاد فاز جدید موزه چابهار بیان کرد: یکی از ویژگی مهم موزه ها باید چرخش و نمایش آثار باشد که در مورد موزه های استان سیستان و بلوچستان اتفاق نمی افتد و موزه های ما تاکنون مجموعه های ثابتی بودند. 

وی گفت: با کمک حوزه موزه ها گردش آثار را در مجموعه ها شروع کردیم که آثاری را از مخزن موزه های بزرگ خارج کنیم و به شکل دوره ای در موزه های مختلف بچرخانیم که اولین مورد در موزه چابهار اتفاق می افتد و بعدی در مورد سرباز و بزرگترین در مورد موزه زاهدان و زابل خواهد بود. 

مشتاق گوهری ادامه داد: در دیدار با امام جمعه شهرستان خاش قرار شد تا با کمک و همراهی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، جداره مسجد جدید هماهنگ با مسجد قدیم طراحی و اجرا شود. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: طی توافقی مقرر شد با همکاری شهرداری شهرستان خاش محوطه اطراف قلعه حیدرآباد ساماندهی شود و در آن کمپینگ ایجاد و قلعه جهت راه اندازی یک مجموعه اقامتی پذیرایی به همراه بازار صنایع دستی مورد استفاده قرار گیرد. 

این مسئول یادآور شد: طبق برنامه هایی که داریم و طبق ابراز علاقه جوانان و بخش های مختلف در استان که علاقمند به سرمایه گذاری در بناهای  تاریخی هستند راهکاری پیدا کردیم که با حفظ نظارت، حضور و سرمایه گذارای میراث فرهنگی در این آثار بتوانیم نگهداری از این آثار را به جهت راه اندازی مراکز اقامتی بومگردی، رستوران های سنتی و بازارچه صنایع دستی به بخش خصوصی و به جوانان علاقمند واگذار کنیم. 

وی خاطرنشان کرد: این بناها شامل رستوران بزرگ موزه زاهدان، کافی شاپ موزه بزرگ، سالن آمفی تئاتر موزه بزرگ، فروشگاه موزه بزرگ، ساختمان پست قدیم زاهدان، ارگ خان ملک زابل، قلعه سه کوهه محمدآباد، ساختمان فرمانداری قدیم چابهار، ارگ محمدحسین خان نارویی، گمرک چابهار، محوطه موزه زابل و قلعه حیدرآباد خاش را طبق مزایده به بخش خصوصی واگذار خواهیم کرد. 
انتهای پیام


دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۹۹۷

بازدید دیروز

۱۲۴۹

بازدید ماه

۴۲۱۳۹

بازدید کل

۱۲۹۵۳۲۵

افراد آنلاین

۲