آغاز فصلی دیگر از مرمت و بازسازی اولین آسبادهای دنیا در سیستان  

آغاز فصلی دیگر از مرمت و بازسازی اولین آسبادهای دنیا در سیستان  

EN

آغاز فصلی دیگر از مرمت و بازسازی اولین آسبادهای دنیا در سیستان  

پنج‌شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ | 13:4013 بازدید

 

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، عدنان حسینی در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: مرمت و بازسازی بقایای به جا مانده از کهن ترین آسبادهای جهان به عنوان اولین ابداع ایرانیان در بهره گیری مطلوب از نیروی باد در منطقه حوض دار شهرستان هامون توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال آغاز شد‌.   

رئیس گروه مرمت و حفاظت از آثار و بناهای تاریخی افزود: بادهای معروف ۱۲۰روزه و همچنین فراوانی نعمت در سیستان به عنوان انبار غله ایران از مهمترین دلایل ابداع آسیاب های بادی  توسط مردم قدیم این منطقه از ایران بوده است و شاهدی مهم برای نسل امروزی برای تولید انرژی از طریق مهار نیروی باد می باشد. 

وی گفت: این سومین بنای قدیمی از  آسبادهای سیستان است که مورد حفاظت و مرمت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قرارمی گیرد و به نظر می رسد که این بنا به لحاظ عناصر به کار رفته معماری دارای ارزش و اهمیت بیشتری است که با حضور کارشناسان اداره کل و پیمانکار در محل اثر، کار حفاظت و مرمت آن آغاز شد.

این مسئول ادامه داد: مهمترین اقدامات حفاظتی و مرمتی بنای یاد شده آواربرداری، استحکام بخشی، مرمت و بازسازی دیوار منقوش، اجرای پوشش ها و اندود کاهگل می باشد‌.

گفتنی است؛ آسبادهای حوض دار در شهرستان هامون در 7 کیلومتری جنوب محوطه جهانی شهر سوخته در حاشیه محور ترانزیت زاهدان به زابل قرار دارند‌.
انتهای پیام


دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۱۱۹۶

بازدید دیروز

۱۰۷۳

بازدید ماه

۲۶۳۷۴

بازدید کل

۷۵۱۰۷۳

افراد آنلاین

۵

مشخصات استان

معرفی استان 

فرهنگ عامه، معرفی شهرستانها و جاذبه های تاریخی و طبیعی، هنرهای سنتی، موزه ها و تاسیسات گردشگری استان. PDF.

 

مرکز

زاهدان

 مساحت

180726 کیلومتر مربع

 جمعیت 1395

2534327 نفر

پراکندگی

1206  

  شهرستانها

19

 استاندار 

سید دانیال محبی نیا