رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانشهر:

دهستان ابتر قابلیت دهکده گردشگری را دارد

دهستان ابتر قابلیت دهکده گردشگری را دارد

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانشهر:

شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰  ۰ نظر   ۱۰۴۴ بازدید

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، عبدالحمید خدایاری اظهار کرد: روز گذشته به همراه بخشدار مرکزی و رئیس شورای اسلامی بخش مرکزی ایرانشهر از مقدمات موزه محلی ابتر بازدید به عمل آمد.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانشهر افزود: موزه محلی مردم شناسی دهستان ابتر پرونده سازی شده و با کامل شدن لیست اشیا و ابزارهایی با عمر پنجاه تا هشتاد سال جهت طی مراحل و دریافت موافقت اصولی به اداره کل ارسال خواهد شد.

این مسئول ادامه داد: بررسی لازم برای قلعه میری که ثبت ملی نیز شده صورت گرفت و که پاسخ طی نامه ای به معاونت میراث فرهنگی اداره کل ارسال میشود تا در صورت نیاز در ردیف تعیین حریم قرار گیرد و پس از آن بودجه مرمتی بگیرد.

وی گفت: با توجه به وجود خانه باغ های ابتر نیز این روستا ویژگی های تحقق دهکده گردشگری را داراست و به همین منظور جلسه ای با دهیار این روستا برگزار شد.

گفتنی است؛ ابتر در 23 کیلومتری ایرانشهر در جاده مهرستان قرار دارد و منطقه ای خوش آب و هواست که 7 رشته قنات فعال دارد که خشکسالی های اخیر تاثیر چندانی در میزان آبدهی قنات ها نداشته است.
انتهای پیام