معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان:

محصول اسطوره سازی ظلم ستیزی و مقاومت در مقابل سلطه بیگانه است

محصول اسطوره سازی ظلم ستیزی و مقاومت در مقابل سلطه بیگانه است

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان:

جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۶۱۰ بازدید

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، مجتبی میرحسینی با اشاره به برگزاری همایش ملی اسطوره در سیستان، به خبرنگار روابط عمومی اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران بزرگترین اتفاق قرن بیستم است و در دوران انقلاب و دفاع مقدس، مانند سیر تاریخی اسطوره هایی که در منطقه وجود دارند، شخصیت هایی ظهور و بروز یافتند که حماسه های بی مانندی را خلق نموده و همه هستی خود را در راه رسیدن به معبود و شتافتن به سوی خدا فدا کردند و در تاریخ جاودانه شدند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: در تاریخ ملت ها، قهرمانهایی برخاسته اند که با توجه به نقش آفرینی این قهرمانان، ملت ها از آنان اسطوره سازی كرده اند.

این مسئول ادامه داد: اسطوره ای را مردم می پذیرند كه فرضیه اش را نیز پذیرفته باشند چرا که اسطوره سازی زمان و شرایط خاص خودش را دارد و در این فرایند، اسطوره ها باعث حفظ تمدن و فرهنگ می شوند.

وی با اشاره به اینکه فردوسی از رستم قهرمانی ساخت كه در سالهای بعد به اسطوره تبدیل شد گفت: اسطوره ها زمانی محبوب و سرنوشت ساز می شوند كه در گذر زمان مردم از آنها الگوبرداری كنند و درس بگیرند.

دبیر اجرایی همایش اسطوره های سیستان بیان کرد: اسطوره مانند نهالی است که در طول زمان شکل می گیرد، شاخ و برگ پیدا می کند و به محصول می نشیند.

میرحسینی افزود: محصول اسطوره سازی، ظلم ستیزی و مبارزه با فساد و تبعیض هست و در فرهنگ های مختلف قدرت مقاومت در برابر سلطه بیگانه را افزایش داده و قهرمان اسطوره انسانی آرمان طلب است كه برای حفظ استقلال ملی نبرد می كند و باعث ایجاد جامعه ای با مولفه های هویتی مستحكم می گردند.

وی برگزاری و ثبت این رویداد مهم در تقویم ملی را عاملی برای معرفی فرهنگ و افزایش شهرت منطقه دانسته و گفت: ایجاد جریان پایدار گردشگری در طول سال و توزیع گردشگران نیازمند طراحی، نمایشگاهها، همایش ها، جشنواره ها و رویدادهایی است که در فصول کم مسافر با هدف افزایش حضور گردشگران برنامه ریزی و اجرایی می گردد.
انتهای پیام