مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خبر داد

تاسیس گروه گردشگری شهر های کویری ایران (گشکا)

تاسیس گروه گردشگری شهر های کویری ایران (گشکا)

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خبر داد

سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۵۹۳ بازدید


تاسیس گروه گردشگری شهر های کویری ایران (گشکا)
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، علیرضا جلالزایی اظهار کرد: گروه گردشگری شهرهای کویری ایران (گشکا) با هدف توسعه صنعت گردشگری در شهرهای کویری بجستان، دامغان، بافق، زرند و زهک به میزبانی شهرستان زرند تاسیس شد.

وی گفت: شهرهای کویری با وجود داشتن پتانسیل هایی با ویژگی های مشترک میتوانند در توسعه صنعت گردشگری موثر واقع شوند و به همین منظور روسای ادارات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پنج شهر کویری ایران شامل بجستان، دامغان، بافق، زرند و زهک گرد هم آمده و سند گروه گردشگری شهرهای کویری ایران با عنوان گشکا را نوشتند.

متن سند به شرح زیر میباشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

سند تاسیس گروه گردشگری شهر های کویری ایران (گشکا)

در عصر حاضر پدیده جهانی شدن باعث توجه بیشتر به همگرایی میان کشور ها در عرصه روابط بین الملل شده که در قالب سازمان های بین المللی تجلی یافته و روز به روز بر اهمیت آن افزوده می شود. از طرف دیگر امروزه در حوزه داخلی با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی ایران و تحریم های ظالمانه دشمن، لزوم نگاه به داخل و خودکفایی یا به عبارتی دیگر، تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی» طرح شده از سوی رهبر معظم انقلاب بیش از پیش نمایان گشته، که در این راستا استفاده از ظرفیت های بی شمار حوزه فرهنگی و گردشگری می‌تواند راه‌گشا باشد؛ خواهرخواندگی از طرح های مرسوم، برای توسعه فرهنگی و گسترش گردشگری به حساب می آید؛ اما منطقه گرایی داخلی می تواند به عنوان ایده کامل تری مطرح شود که با تحقق آن، می توانیم به شکلی ویژه به اهداف مذکور نائل آییم که این مهم، مستلزم وجود اشتراکات فرهنگی، تاریخی و گردشگری است.
کویر جاذبه ای کم نظیر برای گردشگران به حساب می آید و از طرفی شهرهای کویری ایران دارای پتانسیل هایی با ویژگی های مشترک و مکمل هستند. با استناد به حدیثی از پیامبر(ص) که می فرمایند: «هر کسی، ساکن بادیه شد سخت خو خواهد بود» می توان نتیجه گرفت که جغرافیا و آب و هوای نزدیک به هم، نحوه زیست یکسان و در نتیجه علائق و هویت تقریبا مشابه را رقم می زند. به بیانی دیگر، روحیات خاص و در واقع سخت کوشی، «هویتی مشترک» به مردمان کویر بخشیده است که می تواند دلیلی بر چرایی و چگونگی وجود تمدن بزرگ و فرهنگ ویژه شهرهای کویری ایران باشد. موارد مذکور دلایلی محکم بر اهمیت منطقه گرایی یا همگرایی شهرهای کویری ایران و به ویژه پایداری و موفقیت گشکا هستند.
بنابراین ما روسای ادارات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پنج شهر کویری ایران(بجستان، دامغان، بافق، زرند، زهک) با درک شرایط موجود و باور به اینکه صنعت گردشگری می تواند کلید حل بسیاری از مشکلات اقتصادی شهرهای این مسیر باشد که در تاریخ ۶ شهریور ۹۷ در شهرستان زرند گرد هم آمده و پس از برگزاری نشست‌های متعدد حول محورهای ذیل به نقطه هماهنگی رسیدیم.
ما با متحد ساختن قوای خود در جهت ترقی صنعت گردشگری در تمام شهرستان‌های واقع در مسیر c با تسهیل شرایط سفرهای با کیفیت و آسان، مسیری جدید و جذاب را در حوزه گردشگری کویر ایران راه اندازی خواهیم کرد و با احترام به خرده فرهنگ ها و دیدن تمام ظرفیت های شهرستان های ذکر شده در تلاش خواهیم بود تا با انتقال تجربیات، خصوصا در مباحث مربوط به بخش های سرمایه گذاری، حوزه های فرهنگی و طبیعی و تاریخی، صنایع دستی و رونق بخشی به تورهای گردشگری مختص شهرستان های پنجگانه اهتمام ورزیم. بدین صورت تلاش خواهیم کرد تا با همسو کردن سیاست های گردشگری و بهره گیری از توان دستگاه های اجرایی شهرستان ها و نیز نمایندگان آن ها در مجلس شورای اسلامی و فعال نمودن دبیرخانه دائمی که وفق اساسنامه امضا شده در حضور مقامات عالی شهرستان زرند به عنوان میزبان اولین نشست، به صورت دوره ای در مراکز این شهرستان ها مستقر خواهد شد، امکانی فراهم آورند تا یکی از جذابترین مسیرهای گردشگری کشور برای همیشه بنیان گزاری شود. در این مسیر، ضرورت راه اندازی قطار گردشگری، محسوس و توجیه پذیر بوده، که تحقق آن نیازمند اقدامات مشترک نمایندگان و مدیران ارشد استان و شهرستان ها است. بنابراین تلاش خواهیم کرد تا با کمک آن ها در بحث قطار مشترک گردشگری، ویژه گردشگران داخلی و خارجی اقدام نماییم.

انتهای پیام