فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان:

اکثر کشفیات یگان حفاظت میراث فرهنگی در پی گزارشات مردمی است

اکثر کشفیات یگان حفاظت میراث فرهنگی در پی گزارشات مردمی است

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان:

دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۵۸۱ بازدید


اکثر کشفیات یگان حفاظت میراث فرهنگی در پی گزارشات مردمی است

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان سرهنگ علی اکوان اظهار کرد: با توجه به نظرات کارشناسان و باستان شناسان برجسته در استان، تنها یک مورد از اشیاء کشف شده از متهمان که در هفته های اخیر به دست آمده بر اثر حفاری در آثار تاریخی استان سیستان و بلوچستان بدست آمده و با توجه به مرزی بودن استان، این متهمان قصد خروج از کشور را داشتند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: حفاری غیرمجاز در استان سیستان و بلوچستان به نسبت استانهای دیگر کمتر صورت می گیرد و این امر نیز نشان دهنده فرهنگ غنی و علاقه به میراث فرهنگی استان در میان مردمان این خطه است.

وی تصریح کرد: در جلسات متعدد و با هماهنگی با نیروهای مرزبانی، انتظامی و امنیتی یک همپوشانی صورت گرفته تا با اقدامات و عملیات به موقع از تجاوز به مواریث تاریخی و فرهنگی استان جلوگیری شود.

سرهنگ اکوان ادامه داد: با اقدامات اخیر و دستگیری متهمان، پرونده ها به دستگاه قضا تحویل داده شد تا مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یادآور شد: از ابتدای سال تاکنون 5 عملیات منجر به کشف توسط نیروهای یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان صورت گرفته که در این عملیات متهمان دستگیر و به مقامات قضایی تحویل داده شدند.

وی گفت: در این مدت شاهد دو مورد حفاری غیرمجاز در استان بودیم که این امر در آثار ثبت شده در فهرست ملی انجام نشده اما با این وجود یگان حفاظت میراث فرهنگی، وارد عمل شده و متهمان را شناسایی و به نیروی انتظامی استان تحویل داده است.

وی در پایان با اشاره به اینکه اکثر کشفیات یگان حفاظت میراث فرهنگی بر اثر گزارشات و دغدغه مردم است و این موضوع بسیار مهم و ارزشمند است، خاطرنشان کرد:
میراث فرهنگی و یگان حفاظت در تمام شهرستانهای استان نمایندگی دارد ولی اگر مردم دسترسی نداشتند، تلفن 110 آسان ترین راه دسترسی به پلیس برای حفظ مواریث فرهنگی است و ما ازین طریق در جریان قرار خواهیم گرفت.

انتهای پیام