همزمان با ایام الله دهه فجر آغاز شد

عملیات مرمت ۱۳ پروژه مشارکتی در سیستان و بلوچستان

عملیات مرمت ۱۳ پروژه مشارکتی در سیستان و بلوچستان

همزمان با ایام الله دهه فجر آغاز شد

پنج‌شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰  ۰ نظر   ۷۴۶ بازدید


عملیات مرمت ۱۳ پروژه مشارکتی در سیستان و بلوچستان

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، عدنان حسینی اظهار کرد: همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر، مرمت تعداد ۱۳ پروژه به صورت مشارکتی در سطح استان آغاز شد.

معاون میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان افزود: این طرح به استناد قانون حمایت از مالکین آثار تاریخی توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال آغاز شده است.

وی هدف از اجرای این طرح را جلوگیری از تخریب و حفظ آثاری که مالکین آنها توانایی مرمت را ندارند عنوان کرد و افزود: با توجه به رویکرد جدید سازمان به منظور حمایت از مالکین آثار تاریخی، مشارکت در مرمت آثار به صورت ۵۰ درصد انجام میشود.

حسینی از جمله این آثار به خانه دلوشی و خانه دریانورد در چابهار، خانه ملا ایوب افرازه در ایرانشهر، خانه عباسعلی میر در شهرستان هامون خانه بزی خالصی در نیمروز، خانه شیرانزهی و خانه شهیدان میرحسینی در زهک اشاره کرد و گفت: این آثار که قدمتشان به دوران قاجار می‌رسد، سال گذشته مورد مرمت قرار گرفته و فاز جدید مرمت آنها همزمان با دهه فجر امسال آغاز شده است.

وی از همه مالکان آثار تاریخی خواست تا در صورت داشتن این آثار به اداره کل به اطلاع اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برسانند تا در راستای ثبت و روند حفظ و بازسازی آنها اقدام شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان افزود: با توجه به اینکه صنعت گردشگری یک صنعت پویا هست و می‌تواند باعث ایجاد اشتغال شود علاوه بر حفظ و مرمت این آثار به عنوان اثر تاریخی، میتوان با کاربری های دیگری از جمله واحد بوم گردی از این آثار استفاده نمود.


حسینی تصریح کرد: استفاده به عنوان مرکز فرهنگی، موزه، مجتمع پذیرایی سنتی، اقامتگاه بوم گردی و یا بازارچه صنایع دستی، میتواند از کاربری های دیگر این آثار باشد.


انتهای پیام