مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خبر داد

شناسایی ۸۰ درصد صنعتگران سیستان و بلوچستان

شناسایی ۸۰ درصد صنعتگران سیستان و بلوچستان

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خبر داد

جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۴۰۲ بازدید


شناسایی ۸۰ درصد صنعتگران سیستان و بلوچستان

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، علیرضا جلالزایی در نشست با صنعتگران استان که با حضور پویا محمودیان معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور برگزار شد، اظهار کرد: در سالهای اخیر اتفاقات خوبی با حضور معاون صنایع دستی سازمان و با کمک صنعتگران در استان سیستان و بلوچستان رقم خورده است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان افزود: از جمله این اقدامات ثبت ایرانشهر به عنوان شهر ملی سوزن دوزی و ثبت روستای کلپورگان به عنوان روستای جهانی سفال است.

این مسئول ادامه داد: شناسنامه دار کردن صنعتگران سیستان و بلوچستان نیز اقدام دیگری بود که صورت گرفت و منجر شد تا بیش از ۸۰ درصد صنعتگران شناسایی شوند.

وی گفت: صنعتگران سیستان و بلوچستان در تمام نمایشگاه های سطح کشور شرکت کردند و حضور پررنگی در اکثر نمایشگاه ها دارند.

جلالزایی با اشاره به اینکه بیمه صنعتگران که مسئله مهمی است و در حال پیگیری این موضوع مهم هستیم بیان کرد: پیگیر ایجاد بازارچه دائم صنایع دستی زاهدان هستیم که میتواند باعث رونق صنایع دستی شود و برای ایجاد بازارچه صنایع دستی در سیستان نیز فضای بسیار خوبی در نظر گرفته شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به اینکه در کلپورگان کوره سوم نیز احیا شده و پخت سفال از ۵ هزار قطعه به ۱۵ هزار قطعه رسیده است، افزود: کوره چهارم سفال نیز در این روستا در حال نصب است که میتواند میزان رضایت صنعتگران و در نتیجه عملکرد بهتر و افزایش تولید را به دنبال داشته باشد.

این مسئول ادامه داد: صادرات صنایع دستی استان اغلب به صورت چمدانی و سفارشی است، اما علاوه بر این امسال از طریق گمرکات حدود ۷ میلیون دلار صادرات صنایع دستی استان انجام شده است.

وی گفت: بحثی در زمینه صنایع خلاق را دنبال میکنیم که خانه صنایع خلاق را در سیستان و بلوچستان به محوریت ۳ مکان از جمله پارک علم و فناوری، اداره کل میراث فرهنگی استان و نیز در چابهار راه اندازی کنیم.

جلالزایی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات بسیار خوب حوزه صنایع دستی نیز احیای هنرهایی است که رو به فراموشی بود و هنر آهنگری از جمله این هنرها است.

انتهای پیام