میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان خبر داد

نیمه دوم امسال سیستان و بلوچستان میزبان جشنواره‌های ملی

نیمه دوم امسال سیستان و بلوچستان میزبان جشنواره‌های ملی

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان خبر داد

پنج‌شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰  ۰ نظر   ۶۴۰ بازدید


نیمه دوم امسال سیستان و بلوچستان میزبان جشنواره‌های ملی

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان گفت: در نیمه دوم امسال، سیستان و بلوچستان، میزبان جشنواره ها و رویدادهای ملی و منطقه ای خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، مجتبی میرحسینی در نشست کمیته توسعه پایدار گردشگری، ترویج اقتصاد مقاومتی و کاهش جرائم و آسیب های اجتماعی اظهار کرد: سیستان و بلوچستان تنها استانی است که ظرفیت های ویژه ای برای جذب گردشگران ورودی دارد که میتواند نقش مهمی در رسیدن به ۲۰ میلیون گردشگر خارجی برای کشور ایفا نماید.

وی با بیان اینکه جغرافیا در توسعه بسیار مهم است، گفت: کلید توسعه استان ایجاد دسترسی سریع و ارزان ملی و بین المللی است و سیستان و بلوچستان در مرزهای زمینی با استانهای همجوار نیاز به ایجاد زیرساخت های لازم برای تسهیل سفر هموطنان دارد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان گفت: گام دوم انقلاب و احیای تمدن نوین اسلامی با استفاده از دیپلماسی پنهان گردشگری قابل تحقق است.

وی گفت: امسال با پویش ملی ایران برای سیستان و بلوچستان سعی کردیم فقر اطلاعاتی را در فضای مجازی نسبت به استان از بین ببریم و با تمرکزی که بر چابهار و کنارک در سه سال گذشته صورت گرفت در این مناطق شاهد افزایش تقاضای سفر هستیم.

وی تمرکز را محرک توسعه دانست و افزود: اقبال خوبی بعد از چابهار به سمت مرکز و شمال استان در حال شکل گیری است که نوید بخش توسعه متوازن استان خواهد بود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان افزود: ششم مهرماه امسال همزمان با روز جهانی گردشگری با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مراسم ملی روز جهانی گردشگری در زاهدان برگزار میشود.

این مسئول یادآور شد: ۲۵ محرم مصادف با ۳ مهرماه رویداد بزرگ گردشگری محرم برای نخستین بار در زابل برگزار میشود.

وی گفت: در نیمه دوم سال و از آبان ماه تا پایان دیماه، سیستان و بلوچستان، استان جشنواره ها و رویدادهای ملی و منطقه ای خواهد بود.

میرحسینی ادامه داد: زمینه آموزش ۲ هزار نفر در قالب ۵۰ دوره آموزشی در بحث مهارت برای آماده کردن مردم جهت میزبانی و توانمند سازی جوامع محلی برنامه ریزی خوبی شده است.

وی گفت: سیستان و بلوچستان را به عنوان یک مقصد گردشگری ناشناخته معرفی کردیم تا مردم ایران خود به این مقصد جذاب سفر و کشف کننده ناشناخته ها باشند.

معاون گردشگری بیان کرد: این استان با دارابودن ۵ اثر جهانی، ۵ فرودگاه، دسترسی به آبهای آزاد، آثار تاریخی متنوع و ... ظرفیت های فراوانی دارد که باید با همکاریهای بین بخشی و فرابخشی و استفاده از ظرفیت همه دستگاهها شناسانده شود.

وی افزود: کدینگ سوخت یک معضل جدی در بحث گردشگری ایجاد کرده است که باید راهکار مناسبی برای آن با همکاری دستگاههای متولی در نظر گرفته شود.

میرحسینی اذعان کرد: در بحث قاچاق سوخت با ارائه اقتصاد جایگزین برای سوختبرها، گردشگری را با طرحی که در این زمینه داریم معرفی کنیم تا با هدایت و برنامه ریزی صحیح شاهد کمترین ناهنجاریها در جامعه باشیم.

وی مرزهای مشترک را فرصت طلایی برای کشاندن منطقه در مسیر توسعه دانست و افزود: ایجاد بازارچه های مرزی و ارائه کالای ارزان، گردشگری خرید را رونق خواهد بخشید و اجرای طرح برنامه اقدام مشترک ایران، پاکستان و افغانستان محیط کلان کسب و کارهای گردشگری را به سمت توسعه پایدار سوق خواهد داد.

میرحسینی در بخش دیگری از سخنان فاصله توسعه استان با استانهای بزرگ را چند دهه اعلام کرد و راهکار رسیدن به توسعه درسطح استان های برخوردار را فعالیت دلسوزانه، انقلابی و شبانه روزی مدیران استان برای کم کردن این فاصله و افزایش توجه دولت و حاکمیت در بهبود زیرساخت های توسعه ساز ریلی، زمینی و هوایی دانست.

انتهای پیام