مجتبی میرحسینی: گفتمان سازی نبض توسعه گردشگری است

گفتمان سازی نبض توسعه گردشگری است و عدم توجه به گفتمان سازی در بخش گردشگری، دسترسی به اهداف عالی آنرا زمانبر و فرسایشی میکند.

گفتمان سازی نبض توسعه گردشگری است و عدم توجه به گفتمان سازی در بخش گردشگری، دسترسی به اهداف عالی آنرا زمانبر و فرسایشی میکند.

مجتبی میرحسینی: گفتمان سازی نبض توسعه گردشگری است

چهار‌شنبه ۷ آبان ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۱۴۹ بازدیدگفتمان سازی نبض توسعه گردشگری است و عدم توجه به گفتمان سازی در بخش گردشگری، دسترسی به اهداف عالی آنرا زمانبر و فرسایشی میکند.

معرفی ظرفیت های گردشگری و مزیت های این صنعت می تواند باعث آشنایی بیشتر مردم با این پدیده بزرگ شده و زمینه افزایش ثروت در جامعه را فراهم آورد.

صنعت گردشگری به عنوان محرک اصلی جهش تولید می‌تواند در اشتغالزایی مؤثر باشد و درآمد حاصل از این صنعت، سهل ترین و عادلانه ترین درآمد اقتصادی است چراکه همزمان عامل افزایش درآمد برای کشور بوده و سهم عمده ای در تولید ناخالص داخلی و توزیع عادلانه ثروت در نقاط روستایی و شهری را بر عهده دارد.

فرهنگ سازی سفر و گردشگری نیاز به گفتمان سازی دارد که قبل از ساخت فرهنگ باید گفتمان حاکم را اصلاح کرد و اگر گفتمان سازی تبدیل به فضای غالب جامعه شد، فرهنگ ساخته می شود، بنابراین برای تحقق چیزی به نام فرهنگ سفر و گردشگری نیازمند برنامه‌ و اقدامات هدفمند و استفاده از ابزارهای گفتمان ساز هستیم.

رسانه ها نقش حیاتی در ساخت دیدگاه‌های مردم دارند، زیرا واسطه‌ای میان حوزه عمومی فرهنگ و حوزه کوچکتری از دولت رسمی هستند و امروزه رسانه سالاری یا مدیاکراسی جای مردم سالاری یا دموکراسی را گرفته است.

گفتمان سازی گردشگری می تواند باعث کاهش آسیب پذیری نظام اقتصادی شود چرا که با افزایش درآمد و تولید ثروت، مقاومت اقتصادی که لازمه اقتصاد مقاومتی است ایجاد خواهد شد.

گردشگری مؤثرترین ابزار در جهت اقناع افکار عمومی جهانی نسبت به جغرافیای ناشناخته که تحت تاثیر تبلیغات منفی، تصویر ذهنی مخدوشی از آن مقصد ایجاد شده است می باشد. انسان‌ها معمولاً دنیا و زیبایی های آن را به گونه ای که رسانه‌ها می خواهند می بینند لذا استفاده از ظرفیت رسانه اهمیت زیادی جهت ساختن اذهان، ترمیم نگاهها و شکل گیری موج جدید سفر و گردشگری و تغییر در مقاصد سنتی به سمت مقاصد جدید و ناشناخته دارد.

باور ما نسبت به حوزه گردشگری این است که گفتمان سازی نبض توسعه گردشگری است و عدم توجه به گفتمان سازی در بخش گردشگری، دسترسی به اهداف عالی آنرا زمانبر و فرسایشی خواهد کرد.
در دنیای مدرن امروز، بار اصلی توسعه سیاست های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی بر دوش رسانه ها با ابزارهای گفتمان سازی که در اختیار دارند، است.

رسانه‌ها بویژه صدا و سیما مي‌توانند ابزار قدرتمندي براي آموزش گسترده فعالان و علاقه مندان گردشگری و عموم مردم باشند.

هنر رسانه، بمباران فکری و اندیشه ای مخاطب است و در دنیای امروز حمایت رسانه را می توان بعنوان راهبرد اساسی گفتمان سازی در حوزه گردشگری همراه خویش داشته باشیم.

در سیستان و بلوچستان با مطالعاتی که در این زمینه شده است سعی داریم از این شاهراه اصلی هویت بخش و فرهنگساز جامعه که مبانی هنر و اندیشه را به همراه دارد استفاده بیشتری ببریم.

توسعه پایدار گردشگری در سال جهش تولید بدون مشارکت هوشمندانه مردم و نخبگان جامعه میسر نخواهد گردید و به مشارکت طلبیدن این گروه نیاز به ابزار قوی به نام رسانه دارد.

ما در گردشگری عقل کل نداریم و بورد توریسم می تواند ایده بهتری برای بهره گیری از خرد جمعی باشد چرا که هر تصمیم و فعالیت در این صنعت چتری بدون مشارکت جمعی و حضور حداکثری جامعه هدف، با شکست مواجه خواهد شد.

برای داشتن تجربه موفق در صنعت گردشگری باید نگاهمان را از بخشنامه و ادبیات دستوری، به اقناع فطری و فرایندی و برنامه ریزی شده تغییر دهیم.

اگر تلاش نکنیم تا سیاست های اقتصاد بدون نفت، توجه به اقتصاد دانش بنیان و حمایت از تولید داخلی، به گفتمان غالب جامعه تبدیل شود، متاسفانه پروسه تحقق این سیاست ها و رسیدن به توسعه پایدار بسیار زمانبر خواهد بود.

تشویق فعالان صنعت گردشگری، معرفی کسب و کارهای موفق این صنعت با نگاه نو، معرفی شاخه های جدیدگردشگری، مسیرهای گردشگری و افزایش تولید محتوا در فضای مجازی از اهداف تهیه برنامه سیمای گردشگری در کنار گفتمان سازی به منظور فرهنگ سازی سفر و گردشگری است.

با توجه به شرایط ایجاد شده و همکاری و تعامل سازنده با صدا و سیمای مرکز سیستان بلوچستان و مشارکت فعال بخش خصوصی، برنامه سیمای گردشگری آماده پخش از شبکه هامون شده است.

پخش ماهواره ای و بین المللی شبکه هامون این شرایط را ایجاد کرده که تولید محتوا را بر اساس بازارهای هدف گردشگری استان به ترتیب اولویت بازار انجام دهیم.

امیدواریم با مشارکت همگانی و فرهنگ سازی مناسب در سال جهش تولید، سیمای جدیدی از گردشگری سیستان و بلوچستان را در منظر چشم همه گردشگران ایرانخواه به تصویر بکشیم.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان