شهرستان راسک باید عنوان یکی از قطب های گردشگری سیستان و بلوچستان معرفی شود

فرماندار شهرستان راسک گفت: با توجه به ظرفیتهای موجود در منطقه، شهرستان راسک را باید به عنوان یکی از قطب های گردشگری استان معرفی کرد.

فرماندار شهرستان راسک گفت: با توجه به ظرفیتهای موجود در منطقه، شهرستان راسک را باید به عنوان یکی از قطب های گردشگری استان معرفی کرد.

شهرستان راسک باید عنوان یکی از قطب های گردشگری سیستان و بلوچستان معرفی شود

پنج‌شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۱۴۳ بازدید

فرماندار شهرستان راسک:
شهرستان راسک باید عنوان یکی از قطب های گردشگری سیستان و بلوچستان معرفی شود
فرماندار شهرستان راسک گفت: با توجه به ظرفیتهای موجود در منطقه، شهرستان راسک را باید به عنوان یکی از قطب های گردشگری استان معرفی کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان، اولین جلسه کارگروه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان راسک در سال ۹۹ با هدف تقویت حوزه گردشگری، حمایت از فعالین عرصه صنایع دستی، پیگیری توریسم کشاورزی با توجه به ظرفیتهای شهرستان راسک بویژه در بخش پیشین، پیگیری اکوموزه به منظور استفاده از ظرفیت های طبیعی منطقه و چگونگی سرمایه گذاری در این حوزه صبح روز سه شنبه مورخ ۹۹/۰۳/۱۳ به ریاست کدخدا فرماندار شهرستان و با حضور جلال زایی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، معاونین سیاسی و عمرانی فرماندارای، بخشداران بخش های پیشین و پارود، امام جمعه مسجد جامع قاسمی راسک، مدیران دستگاههای اجرایی و هنرمندان حوزه صنایع دستی در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

در این نشست کدخدا فرماندار شهرستان راسک اظهار کرد: با توجه به ظرفیتهای موجود در منطقه و طبیعت بکر خدادادی، شهرستان راسک را می توان به عنوان یکی از قطب های گردشگری استان معرفی کرد.

وی گفت: با توجه به شرایط معیشتی مردم در این منطقه می توان از ظرفیت حوزه گردشگری برای ایجاد اشتغال پایدار استفاده کرد که این مهم نیازمند حمایت ویژه مسئولین استانی است.

رئیس کارگروه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان راسک افزود: بوم گردی، سرمایه گذاری در حوزه مجتمع های رفاهی، گردشگری بین راهی و ..‌. از مهترین بخش هایی است که افراد در قالب بخش خصوصی می توانند سرمایه گذاری کنند که انتظار می رود در این راستا برای تسهیل در امور متقاضیان همکاری لازم از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به نحو مطلوب صورت گیرد.

وی گفت: ثبت ۷ نقطه گردشگری شهرستان راسک که تا کنون مغفول مانده است و احداث مجتمع گردشگری و رفاهی به همراه بازارچه صنایع دستی با محوریت دشت جکیگور از نیازها و مطالبات مردم این شهرستان است.

در حوزه میراث فرهنگی، ثبت قنوات شهرستان، ترمیم آثار تاریخی منطقه بویژه قلعه پیشین، فیروزآباد و بریسک بسیار مهم است و باید در برنامه اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گیرد.

وی با تاکید بر حمایت از سرمایه گذاران شهرستان در حوزه بوم گردی و مجتمع های رفاهی و گردشگری، گفت:

با توجه به فصل برداشت انبه، گووا و سایر میوه های گرمسیری در این منطقه، بهتر است تقویم گردشگری کشاورزی شهرستان نیز ثبت شود.

وی گفت: لازم است تا نسبت به برگزاری جشنواره های بومی و محلی در شهرستان راسک اقدام و توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان حمایت شود.

کدخدا بیان کرد: برای روستاهای هدف گردشگری شهرستان به مانند منطقه کرایکور، بریسک، سد پیشین، شهر تاریخی پارود و ... اعتبار مالی در نظر گرفته شود.

در ادامه جلسه علیرضا جلال زایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اظهار کرد: منطقه راسک یکی از زیباترین نقاط گردشگری استان است و ظرفیت های طبیعی این شهرستان در حوزه گردشگری کم نظیر است.

وی گفت: با توجه به شرایط شهرستان راسک می توان با استفاده از ظرفیت های موجود حوزه گردشگری در ایجاد اشتغال پایدار شهرستان گامهای موثری برداشت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان افزود: با توجه به وجود باغات گرمسیری در منطقه پیشین، رونق بوم گردی و مزرعه گردشگری باید با حمایت مسئولان شهرستان و همکاری سرمایه گذاران بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفته و این اداره آمادگی دارد با توجه به اینکه منطقه پیشین نقطه مرزی است برای حمایت از سرمایه گذاران در حوزه گردشگری تسهیلات بدون کارمزد (صفر درصد) ارائه دهد لذا انتظار می رود مردمان خون گرم دیار راسک به نحو مطلوب از این فرصت استفاده کنند.

رئیس کارگروه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در ادامه افزود: برگزاری جشنواره های گوناگون در قالب (جشنواره غذاهای سنتی، جشنواره میوه های گرمسیری و...) می تواند کمک شایانی در راستای معرفی شهرستان راسک به دیگر استان های کشور باشد لذا اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آمادگی دارد در راستای برگزاری این جشنواره ها با مسولین شهرستانی در ابعاد گوناگون همکاری کند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط ژئوپلتیک منطقه از منظر اکوموزه بگونه ای تدبیر خواهد شد تا در متمم بودجه سال ۹۹ اعتبارات ریالی حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان راسک را افزایش دهیم.

گفتنی است؛ در پایان جلسه از هنرمندان حوزه صنایع دستی شهرستان با اهدای لوح سپاس و هدیه تجلیل بعمل آمد.

انتهای پیام