راه اندازی معاونت گردشگری در سیستان و بلوچستان امکان پذیر نیست

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: پیگیر بودیم تا معاونت گردشگری را در سیستان و بلوچستان راه اندازی کنیم اما در ساختار کشوری امکان پذیر نبود. 

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: پیگیر بودیم تا معاونت گردشگری را در سیستان و بلوچستان راه اندازی کنیم اما در ساختار کشوری امکان پذیر نبود. 

راه اندازی معاونت گردشگری در سیستان و بلوچستان امکان پذیر نیست

دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۹۸ بازدید

استاندار سیستان و بلوچستان:

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان، امروز ۱۱ مرداد ۹۹ علیرضا جلالزایی به همراه رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی کشور با استاندار سیستان و بلوچستان دیدار و گفتگو کرد.

احمدعلی موهبتی در این دیدار اظهار کرد: جاذبه‌های طبیعی فراوان از شمال تا جنوب استان میتواند در توسعه گردشگری موثر واقع شود، این جاذبه ها برای توسعه گردشگری لازم بوده اما کافی نیستند، وجود مردمان خونگرم این استان یک مزیت بزرگ است اما برای توسعه منطقه کافی نیست.

وی گفت: زیرساخت های مورد نیاز در این استان وجود ندارد که به نوعی آسیبی به گردشگری است.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: نبود راه آهن، بزرگراه و بُعد مسافت نقیصه بزرگی در بحث گردشگری استان است اما مزیت های دیگری وجود دارد که شرایط مطلوب گردشگری را برای یک گردشگر بوجود می آورد.

وی گفت: در سیستان و بلوچستان به این صنعت آن طور که باید توجه نشده و آن قدر عقب ماندگی تاریخی وجود دارد که برای جبران این عقب افتادگی ها تلاش و همکاری جدی بخش دولتی و بخش خصوصی از اهمیت بالایی برخوردار است.

موهبتی بیان کرد: شرایط بودجه ریزی و اعتبارات به قدری نیست که بشود بیشتر از این در حوزه گردشگری اعتبار دولتی گذاشته شود اما آنچه که نیاز است فکر و اندیشه ای است که باید این اقدامات را به منصه ظهور برساند.

وی تصریح کرد: پیگیر بودیم که معاونت گردشگری را در استان راه اندازی کنیم اما در ساختار کشوری امکان پذیر نبود.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: در طرح جامع توسعه گردشگری تاکید فراوان در بحث توسعه دریامحور پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه گردشگری از باب تغییر فرهنگ لازم است نه اینکه فقط تغییر درآمد و معیشت ایجاد کند، گفت: ظرفیت گردشگری این نقش را میدهد که فرهنگ سازی و انسان سازی کنیم.

موهبتی تاکید کرد: اگر بخش خصوصی تلاش کند و طرح ارائه دهد، برای اجرای برنامه های علمی حتما حمایت و همکاری میکنیم.

علیرضا جلالزایی در این دیدار اظهار کرد: در حال حاضر ۲۷ دفتر خدمات گردشگری در استان سیستان و بلوچستان فعالیت دارند که از سال ۹۷ تاکنون شاهد رشد ۱۰۰ درصدی این دفاتر در استان هستیم.

وی گفت: از این تعداد ۱۷ دفتر در زاهدان و مابقی در سطح شهرستانهای استان هستند و به زودی تعدادی مجوز دیگر نیز برای راه اندازی دفاتر خدمات مسافرت هوایی در استان صادر میشود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان افزود: این دفاتر عملکرد خوبی را به لحاظ سودآوری برای استان داشتند و تورهای مختلف داخلی و خارجی را وارد استان کردند.

وی گفت: بدنبال این هستیم تا گردشگری دریایی را راه بیندازیم و به این منظور لازم است همکاری و حمایت لازم صورت گیرد.

جلالزایی با اشاره به اینکه قرار است زیرساخت های لازم با همکاری منطقه آزاد فراهم شود، بیان کرد: این موضوع یکی از مطالبات جامعه مدنی و فعالین اجتماعی استان و نیز گردشگران داخلی و خارجی است.

وی گفت: اکنون که فصل مونسون یکی از پدیده های نادر دنیا در چابهار است، نباید این بازه زمانی را از دست بدهیم و باید اقدام لازم را برای حضور گردشگران فراهم کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان افزود: اگر در استان صنعتی بتواند تحول ایجاد کند یقینا صنعت گردشگری است اما لازمه رشد این صنعت همکاری همه جانبه استاندار و مسئولان استان است.

گفتنی است؛ در این دیدار مسعود کرباسچی رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی استان و رئیس کنسرسیوم گردشگری ایران و پاکستان، کاپیتان گیتی پسند مشاور سازمان کشتیرانی کشور، مدیر هتل لیپار چابهار و یکی از سرمایه گذاران حوزه گردشگری استان نیز حضور داشتند.

انتهای پیام