آموزش و پرورش پویا می‌تواند نسلی علاقه‌مند به هویت ایرانی اسلامی تربیت کند

آموزش و پرورش پویا می‌تواند نسلی علاقه‌مند به هویت ایرانی اسلامی تربیت کند

شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰  ۰ نظر   ۲۹۱ بازدید

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان:

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان، مجتبی میرحسینی در نشست با مسئولان آموزش و پرورش نواحی یک و دو زاهدان که با محوریت طرح همیار گردشگر برگزار شد، اظهار کرد: آموزش و پرورش به عنوان بنیان توسعه هر کشوری است و آموزش و پرورش پویا و تحول‌خواه می‌تواند نسلی تربیت کند که علاقه‌مند به هویت ملی و هویت ایرانی اسلامی خودش باشد.

وی گفت: نسلی که دوستدار میراث فرهنگی، محیط زیست، منابع و منافع ملی باشد و در نگهداری و صیانت از آن تلاش کند، در توسعه پایدار کشور موثر خواهد بود.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی استان افزود: جامعه دانا می‌تواند به توانایی لازم برسد و بر همین اساس گذرگاه نیل به دانایی، نظام آموزشی است.

وی گفت: اگر آموزش نسبت به گردشگری را از سنین کودکی و نوجوانی آغاز کنیم دانش‌آموز آگاه با ورود به خانواده و جامعه اطلاعات و آگاهی خود را منتقل می‌کند و در طولانی مدت باعث فرهنگ‌سازی در بخش گردشگری می‌شود.

میرحسینی بیان کرد: ما معتقدیم که توسعه فرهنگ گردشگری از مدارس آغاز خواهد شد و این فرهنگ ضامن حفظ تعالی جامعه می‌شود.

وی گفت: تکامل و تعالی اندیشه‌های بشری در سفر شکل می‌گیرد و منشأ اصلی دوستی فرهنگ‌ها در گردشگری است.

معاون گردشگری افزود: نسل جدید با نیازها و درک متفاوت نسبت به گذشته و هوشمندشدن فعالیت‌ها از جمله گردشگری هوشمند پا به میدان زندگی مدرن گذاشته است در صورتی که بتوانیم جغرافیای فکری مردمان نسبت به مقصدی مانند سیستان و بلوچستان را با همکاری و مشارکت مردم و نظام آموزشی تغییر دهیم حتما در جغرافیای جدید گردشگری ایران، این استان متنوع و سرشار از جاذبه و ظرفیت روزهای درخشانی را به خود خواهد دید.

وی گفت: توجه به رویکرد جدید گردشگری و شکل‌گیری مشاغل و کسب و کارهای نو در این صنعت متناسب با ساختار جدید تولید،نیازمندآشنا نمودن دانش آموزان با مشاغل متنوع و مختلف در حوزه گردشگری می باشد که ما در این زمینه آمادگی لازم را برای هر گونه همکاری با آموزش و پرورش داریم.

میرحسینی بیان کرد: بحث سواد فقط خواندن و نوشتن نیست بلکه در آموزش و پرورش باید بستری برای یادگیری سواد ارتباطی، سواد رسانه ای، سواد عاطفی، سواد رایانه ای، فضای مجازی و موارد دیگر فراهم شود.

در این نشست صیاد رئیس آموزش و پرورش ناحیه ۲ زاهدان اظهار کرد: در حوزه‌های مختلف از جمله طرح همیار پلیس و همیار سلامت و گاز، مشارکت دانش‌آموزان اثربخشی و نتیجه خوبی را در بهبود و ارتقای شاخص‌های مورد نظر داشته است.

وی گفت: استان سیستان و بلوچستان دارای آثار باستانی غنی‌ای است اما متاسفانه ناآگاهی بسیاری از وجود چنین آثاری در بین مردم وجود دارد که این وظیفه ما را سنگین تر می‌کند.

بستر نرم‌افزار شاد، بستری بسیار غنی است که بدون حضور در مدرسه اطلاعات خوبی را به دانش‌آموزان و خانواده‌ها می‌دهد و از این ظرفیت می‌توانیم نیز برای آگاهی‌بخشی به دانش‌آموزان و خانواده های‌شان در زمینه میراث‌فرهنگی و گردشگری استفاده کنیم

از سال گذشته طرح سفیران ایمنی سلامت و گاز اجرا شد که همچون طرح همیار پلیس نتایج خوبی به‌دنبال داشت.

در سال‌های اخیر تحولی در مجموعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان صورت گرفته و بستر آموزش و پرورش نیز بستر مناسبی برای همکاری و پیشبرد اهداف این مجموعه است که امیدواریم این همکاری نتایج خوبی را داشته باشد.

انتهای پیام