سیستان و بلوچستان جز استان‌های امن کشور است

سیستان و بلوچستان جز استان‌های امن کشور است

شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۳۹ بازدید

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان:

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان، علیرضا جلال‌زایی در جلسه با معاونان اداره‌کل حراست وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: علاوه بر آثار جهانی که در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد، این استان دارای جاذبه‌های فراوانی هم در بخش‌های گردشگری، میراث‌فرهنگی و نیز صنایع‌دستی است.

وی با اشاره به اینکه فرصت‌های ناشناخته زیادی در این استان وجود دارد، گفت: سیستان و بلوچستان جزء استان‌های امن کشور است و مردم نقش مهمی در تامین امنیت آن دارند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان افزود: پویش ملی معرفی و سفر به سیستان و بلوچستان با عنوان سفر به سرزمین ناشناخته‌ها تاثیر بسزایی در افزایش سفر به استان و معرفی بیشتر سیستان و بلوچستان داشته است و با از بین رفتن ویروس کرونا شاهد افزایش چشمگیر حضور گردشگران در این استان خواهیم بود.

مجتبی میرحسینی در این جلسه اظهار کرد: حراست نقش مهم صیانتی ، اعتمادساز و بازدارنده دارد و لازمه تغییر نگاه به سیستان و بلوچستان همراهی همه دستگاه‌ها از جمله دستگاه‌های امنیتی است.

وی گفت: اگر نگاه به سیستان و بلوچستان به شکلی تغییر کند که این استان را به عنوان دروازه تمدن کهن ایران بزرگ ببینیم و سیستان و بلوچستان را به عنوان دیواره مستحکم استقلال و هویت و امنیت ملی با توجه به تجمع بیشترین سرویس‌های جاسوسی بیگانه در شرق کشور که طمع به داخل کشور دارند ببینیم و نگاه به این استان به عنوان سد محکم مقابل هجوم بیماری‌ها به داخل کشور با توجه به نبود چشم‌انداز روشن توسعه در افغانستان و پاکستان دیده شود و مزیت ارتباط نزدیک سیستان و بلوچستان با کانون‌های جمعیتی مانند هند و چین و کشورهای حاشیه اقیانوس هند که این فرصت توانایی اداره کشور را در شرایط بحرانی با مزیت‌های مرزی از میلک تا ریمدان ایجاد نموده است بشناسیم آنگاه همه برای ساختن این استان با ارتقاء وضعیت زیرساخت‌ها و نیز بهبود زندگی و معیشت در شان مردم، تلاش خواهند کرد.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان با اشاره به اینکه گردشگری ضریب امنیت استان را ارتقاء بخشیده است، افزود: امنیت و گردشگری تاثیر افزایشی و کاهشی نسبت به هم دارند و ارتقاء شاخص‌های امنیتی باعث توسعه گردشگری خواهد شد، به همان تناسب افزایش حضور گردشگران نیز باعث افرایش و تثبیت امنیت خواهد بود.

وی گفت: تغییر نگاه امنیتی به سمت توسعه استان می‌تواند مقدمه این اتفاق مهم باشد با اتصال چابهار به راه‌آهن سراسری و در ادامه زاهدان به سرخس، سیستان و بلوچستان از بن بست خارج و به پیکره ایران بزرگ بیش از گذشته متصل خواهد شد که خوشبختانه در سال‌های اخیر و با تغییر نگاه ایجاد شده و همراهی و هماهنگی دستگاههای امنیتی گردشگران خارجی بدون اسکورت وارد استان شده و مدت طولانی نیز در استان حضور دارند .

میرحسینی با بیان اینکه گردشگری باعث می‌شود تا در نقاط گریزگاه جمعیت مانند بیابان یا روستاهای مختلفی که دچار خشکسالی شده‌اند مهاجرت معکوس شکل گیرد، گفت: آینده ایران به سیستان و بلوچستان گره خورده است و توسعه ایران جدید مبتنی بر شناخت و استفاده از ظرفیت‌های ناشناخته سیستان و بلوچستان شکل خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ماهیت فرابخشی صنعت گردشگری نیازمند همراهی همه بخش‌ها برای رسیدن به توسعه پایدار هستیم.

انتهای پیام