آغاز عملیات فاز جدید مرمت آسبادهای منطقه حوضدار

رئیس پایگاه جهانی شهرسوخته خبر داد

رئیس پایگاه جهانی شهرسوخته خبر داد

آغاز عملیات فاز جدید مرمت آسبادهای منطقه حوضدار

پنج‌شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰  ۰ نظر   ۲۳۷ بازدیدرئیس پایگاه جهانی شهرسوخته از آغاز عملیات فاز جدید مرمت آسبادهای منطقه حوضدار خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، مجید کلانوری اظهار کرد: باتوجه به اینکه آسبادهای منطقه سیستان در اولویت ثبت جهانی کشور قرار دارد، اقدامات مرمتی با رویکرد تکمیلی آغاز شده تا این مجموعه از آسبادها که کاندیدای ثبت جهانی هستند به بهره‌برداری برسند.

وی گفت: در این فاز از مرمت این آسبادها، تزیینات خشتی به کاررفته در آسبادها مورد نظر است که منحصر به فرد و مختص منطقه سیستان بوده و سایر استان‌های کشور از این ویژگی محروم هستند، بنابراین این تزئینات با دقت برداشت شده، طرح‌های حفاظتی و مرمتی آن تهیه و برای انجام به بخش خصوصی به پیمانکار واگذار شده است.

رئیس پایگاه جهانی شهرسوخته افزود: آواربرداری، خواناسازی معماری و نیز استحکام‌بخشی بخش‌های آسیب‌دیده از دیگر اقداماتی است که در این فاز از مرمت این آسبادها در دستور کار قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: آسباد رنده و آسیاد ارگ ورمال جز این سلسله آسبادهای کاندیدای ثبت جهانی هستند و امیدواریم با ثبت جهانی این آثار، تحولی در حوزه میراث‌فرهنگی و نیز گردشگری منطقه سیستان ایجاد شود.

انتهای پیام