سفال کلپورگان نماد ظرافت دست‌های زنان بلوچ

سفال کلپورگان هنری است که توسط زنان هنرمند این روستا و کاملا با دست و بدون استفاده از چرخ ساخته می‌شود. 

سفال کلپورگان هنری است که توسط زنان هنرمند این روستا و کاملا با دست و بدون استفاده از چرخ ساخته می‌شود. 

سفال کلپورگان نماد ظرافت دست‌های زنان بلوچ

دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۵۲ بازدید

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، روستای جهانی کلپورگان در فاصله ۲۵ کیلومتری شهرستان سراوان واقع شده و سفالگری در این روستا قدمتی هفت هزار ساله دارد.

این هنر ارزشمند طی هزاران سال اصالت و قدمت هنوز حفظ شده و آوازه جهانی به این روستا بخشیده است.

از ویژگی‌های بارز سفال کلپورگان این است که این سفال کاملا با دست و بدون استفاده از چرخ توسط زنان ساخته می‌شود و فقط آوردن خاک و آماده‌کردن گِل توسط مردان انجام می‌شود.

خاک این سفال از محلی به نام مشکوتک تامین می‌شود و سنگی که برای تزئین به کار می‌رود از سنگ تیتک از کوه بیرگ اطراف مهرستان تهیه می‌شود، در سفالینه‌ها لعاب به كار نمی‌رود، طرح‌ها و نقش‌های آن كاملا هندسی است و نقش‌های باستانی را تداعی می‌کند.

این روستا که نخستین موزه زنده سفال کشور و حتی دنیاست، در سال ۹۵ پس از بررسی ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی در فهرست شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی به ثبت رسید.

رئیس میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سراوان نیز در این رابطه اظهار کرد: طی جلسه‌‌ای هفته گذشته با حضور معاون عمرانی فرماندار سراوان مقرر شد اقداماتی از قبیل ایجاد پل هوایی در ورودی روستا، لکه‌گیری جاده کلپورگان به سراوان، احداث بوم‌گردی توسط خیرین و بهزیستی، برگزاری دوره‌های آموزش سفال‌گری توسط صنعتگران ماهر، برگزاری دوره‌های مهارت‌آموزی توسط فنی و حرفه‌ای، آب‌رسانی سیار توسط امور آب و فاضلاب صورت گیرد.

وی گفت: در حال حاضر تعداد ۱۰۰ نفر هنرمند سفالگر در این روستا فعالیت می‌کنند که تعداد ۲۸ نفر از آنها تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفته‌اند.

حمزه ندرت‌زهی افزود: ۳ کوره فعال برای پخت و بیش از چندین کارگاه خانگی در این روستا وجود دارد.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان نیز اظهار کرد: با توجه به اینکه روستای کلپورگان در فهرست روستاهای جهانی صنایع‌دستی ثبت شده، لازم است اقدامات زیادی برای حفظ این عنوان ارزشمند صورت گیرد، به همین منظور پس از ثبت جهانی این روستا، اقداماتی از جمله راه‌اندازی سایت دو زبانه فروش محصولات صنایع‌دستی و ایجاد بازارچه صنایع‌دستی صورت گرفت، همچنین دو واحد اقامتی برای رفاه پژوهشگران و علاقه‌مندان در محل کارگاه سفال کلپورگان نیز در حال احداث است.

وی گفت: بازارچه صنایع‌دستی با ۹ غرفه در روستای جهانی کلپورگان با پیشرفت ۹۰ درصدی در حال احداث است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

عیسی‌زهی بیان کرد: در تلاش هستیم تا ۱۱ کوره پخت را برای ۱۱ گروه فعال سفالگر خریداری کرده و در اختیار این صنعتگران قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه لازم است با حفظ هویت و اصالت نیز بر خلاقیت در تولید محصولات نیز تلاش شود، گفت: تاکنون نمایشگاه‌های زیادی در داخل و خارج استان برای معرفی و فروش سفال کلپورگان دایر شده و دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی نیز در زمینه بسته‌بندی، بازاریابی و غیره در این شهرستان برگزار شده است.

انتهای پیام