گورستان هفتادملا شاهکاری در دل کوه

گورستان هفتادملا اثری منحصربفرد است که با قرارگرفتن در دل کوه از گزند باد، باران و نور خورشید در امان است.

گورستان هفتادملا اثری منحصربفرد است که با قرارگرفتن در دل کوه از گزند باد، باران و نور خورشید در امان است.

گورستان هفتادملا شاهکاری در دل کوه

پنج‌شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰  ۰ نظر   ۲۰۲ بازدید


به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، قبرستان تاریخی هفتادملا در روستای روپس از بخش لادیز شهرستان میرجاوه واقع شده و این قبرستان با مساحت ۵۰۰ مترمربع در دل کوهی کم‌ارتفاع از دامنه‌های شمالی تفتان قرار گرفته است.

با توجه به قرار گرفتن این گورستان در دل کوه، این اثر از گزند باد، باران و حتی نور خورشید نیز در امان است.

این گورستان از لحاظ انتخاب محل، نوع تدفین و استفاده از سازه‌های به کار برده‌شده برای تزئین بسیار منحصربفرد است به گونه‌ای که بعضی از گورها به صورت پلکانی و طبقه‌ای هستند و بعضی به صورت ساده و بدون تزئین و یا نامنظم ساخته شده‌اند.

حدود ۲۵۰ گور تاریخی در این این گورستان وجود دارد که غالباً چهار طرف قبر با سنگ بالا آورده شده و روی آن را با تخته‌سنگ‌هایی پوشانده است، سپس بر روی تخته سنگ با آجر و ملاط گچ حجمی پلکانی ساخته‌اند.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان نیز در رابطه با زیرساخت‌های گردشگری در مسیر این اثر تاریخی اظهار کرد: مسیر دسترسی به این قبرستان از زاهدان به سمت میرجاوه، روستای گردشگری تمین و سپس روستاهای تمیز، جش و نهایتا روپس و هفتادملا است.

وی گفت: برای بهبود مسیر دسترسی به هفتادملا در سال‌های گذشته تلاش‌هایی صورت گرفته و مقرر است با همکاری دهیاری و مردم روستا و نیز مشارکت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان نسبت به سنگ‌فرش و جداره‌سازی مسیر با هدف افزایش رضایت گردشگران و بازدیدکنندگان اقدامات هدفمند، با هم‌افزایی و تلاش بین‌بخشی اجرایی شود.

مجتبی میرحسینی بیان کرد: سنگ‌فرش و جداره‌سازی مسیر گردشگری هفتادملا با مشارکت دهیاری و جامعه محلی از اقداماتی است که به زودی در روستای هفتادملا صورت خواهد گرفت.

وی گفت: صدور مجوز اولین اقامتگاه بوم‌گردی و پیگیری برای تکمیل کمربند گردشگری تفتان از دیگر اقدامات در حال انجام در محدوده این اثر است.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: در شرایط فعلی، پویایی اقتصاد روستایی در سایه گردشگری روستایی محقق‌شدنی است با این تفاسیر در منطقه گردشگری تفتان و روستاهای موجود در دامنه تفتان از جمله هفتادملا نه تنها آب و هوای مناسب، چشم‌انداز و مناظر زیبا، کوهستان‌های چشم‌نواز را می‌توان به نظاره نشست، بلکه ظرفیت‌های گردشگری دیگری چون زنده‌بودن صنایع‌دستی، بازی‌های محلی، غذاهای سنتی، لباس و زبان محلی را نیز در این مناطق شاهد هستیم.

عبدالله کُرد در رابطه با اقداماتی که در راستای حفظ این اثر انجام شده، اظهار کرد: این اثر در هجدهم اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۳۸۲۶ در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است.

پس از آن در سال ۱۳۸۷ نمای بیرونی گورها در این اثر مورد مرمت و بازسازی قرار گرفتند.

حصار و فنس‌کشی حریم اثر به منظور جلوگیری از ورود احشام بر روی قبرها نیز صورت گرفته است.

احداث پل دسترسی بر روی رودخانه، ساخت قسمتی از مسیر راه دسترسی به صورت پلکانی و همچنین نصب تابلوی معرفی اثر نیز انجام شده است.

انتهای پیام