صدور مجوز بررسی باستان‌شناسی و مستندنگاری منطقه رامرود سیستان

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان خبر داد

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان خبر داد

صدور مجوز بررسی باستان‌شناسی و مستندنگاری منطقه رامرود سیستان

پنج‌شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰  ۰ نظر   ۱۸۱ بازدیدمعاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان از آغاز بررسی باستان‌شناسی و مستندنگاری منطقه رامرود شهرستان هامون خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، منصوره ملاالهی اظهار کرد: پروژه بررسی باستان‌شناسی و مستند‌نگاری منطقه رامرود شهرستان هامون به سرپرستی روح‌الله شیرازی و لیلا کیخا از تاریخ ۷ اسفندماه آغاز خواهد می‌شود.

منطقه رامرود یکی از مناطق مهم فرهنگی در جنوب دشت سیستان به شمار می‌رود که تا پیش از این بررسی‌های باستان‌شناختی آن به سرپرستی رضا مهرآفرین و سیدرسول موسوی‌حاجی انجام شده بود، اما به دلیل پوشیده‌شدن منطقه توسط شن‌های روان، لزوم بازنگری در مناطقی با این ساختار طبیعی احساس می‌شد، بر این اساس طرح پژوهشی آماده و روند صدور مجوز آن توسط پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و پژوهشکده باستان شناسی کشور به انجام رسید.

پیش از این در منطقه رامرود شهرستان هامون آثاری از دوره‌های مختلف پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی شناسایی و ثبت شده است.

بررسی باستان‌شناسی و مستندنگاری در این پروژه‌ با مجوز پژوهشگاه میراث‌فرهنگی کشور بوده و با نظارت فنی و کارشناسی اداره‌کل میراث‌‎فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان انجام می‌شود.

وی گفت: این عملیات با اعتباری بالغ بر ۶۵۰ میلیون ریال به سرپرستی روح الله شیرازی و لیلا شیخ انجام می‌شود.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: این محوطه در محدوده قلعه گیردی قراردارد که درتاریخ۱۳۸۸/۱۱/۱۳با شماره ۲۹۲۳۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام