مرمت ۵ اثر تاریخی در شهرستان سراوان

رئیس میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سراوان گفت: از ابتدای سال تاکنون ۵ کارگاه مرمتی در شهرستان سراوان فعال شده است. 

رئیس میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سراوان گفت: از ابتدای سال تاکنون ۵ کارگاه مرمتی در شهرستان سراوان فعال شده است. 

مرمت ۵ اثر تاریخی در شهرستان سراوان

دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰  ۰ نظر   ۱۳۱ بازدید

امسال صورت گرفت

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان وبلوچستان، حمزه ندرت‌زهی اظهار کرد: امسال ۵ کارگاه مرمتی از جمله مسجد جامع سرجو، مسجد جامع دزک، قلعه دزک، دبستان قلنبر، بافت تاریخی روستای هدف گردشگری ناهوک در شهرستان سراوان فعال شد که عملیات مرمتی ۴ کارگاه به اتمام و یک کارگاه دیگر همچنان در حال انجام مرمت است.

وی گفت: دو اثر تاریخی این شهرستان نیز در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌ است.

رئیس میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سراوان افزود: امسال در حوزه صنایع‌دستی مرمت کوره سفال کلپورگان، کاهگل پشت‌بام کارگاه سفال، رنگ‌آمیزی دیوارها و در و پنچره‌های داخل کارگاه انجام شده است.

وی گفت: ۱۰ نفر از صنعتگران حوزه صنایع‌دستی برای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی به اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی معرفی شدند.

ندرت‌زهی بیان کرد: دوره‌های آموزش صنایع‌دستی طی تفاهم‌نامه‌ای که با ادارت بهزستی، زندان و کمیته‌امداد حضرت امام منعقد شده بود، با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شد.

وی گفت: در آبان‌ماه امسال اولین فروشگاه صنایع‌دستی توسط بخش خصوصی و نیز مرکز آموزش صنایع‌دستی توسط اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این شهرستان راه‌اندازی شد.

رئیس میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سراوان افزود: در حوزه گردشگری اقداماتی از جمله معرفی ظرفیت‌های گردشگری از طریق رسانه ملی، برگزاری دوره‌های گردشگری برای فعالان این حوزه به صورت مجازی، برگزاری تورهای گردشگری یک روزه از مناطق گردشگری و طبیعی با همکاری اداره ورزش و جوانان و سمن گردشگری و طبیعت‌گردی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در این شهرستان صورت گرفت.

وی گفت: در حوزه یگان حفاظت این اداره گشت مستمر از آثار تاریخی، برگزاری دوره‌های حفاظتی، برگزاری مانور آتش‌سوزی در محل موزه محلی، جلوگیری از ساخت‌و‌سازهای غیرقانونی در حریم میراث‌فرهنگی و گرفتن حکم دستور قضایی برای خاطیان و متجاوزان به عرصه میراث‌فرهنگی از دادستان شهرستان صورت گرفت.

انتهای پیام