راه‌اندازی کارگاه‌های تولید ابریشم در شهر ملی خامه‌دوزی 

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیمروز گفت: کارگاه‌های تولید ابریشم در ادیمی به عنوان شهر ملی خامه‌دوزی در سال آینده راه‌اندازی می‌شوند.  

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیمروز گفت: کارگاه‌های تولید ابریشم در ادیمی به عنوان شهر ملی خامه‌دوزی در سال آینده راه‌اندازی می‌شوند.  

راه‌اندازی کارگاه‌های تولید ابریشم در شهر ملی خامه‌دوزی 

پنج‌شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰  ۰ نظر   ۱۶۴ بازدید

از سال آینده صورت می‌گیرد

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، صادق میرحسینی
در نشست با رئیس جهاد کشاورزی شهرستان نیمروز بر راه‌اندازی کارگاه‌های تولید ابریشم با همکاری صندوق‌های خرد بانوان نیمروز در سال آینده تاکید و اظهار کرد: با توجه به اینکه به‌دنبال آماده‌کردن پرونده ثبت شهر ادیمی به عنوان شهر جهانی خامه‌دوزی و ارسال به شورای جهانی صنایع‌دستی هستیم، این امر همکاری لازم در راستای ایجاد کارگاه‌های پرورش پیله ابریشم و تولید نخ خام ابریشم در شهر ملی خامه‌دوزی ایران را می‌طلبد.

وی با بیان اینکه در سرزمین سیستان از دوران تاریخی به پرورش پیله کرم ابریشم و تولید نخ ابریشم مبادرت می‌شده، گفت: سیستانیان اولین مردمانی بودند که نوغان‌داری می‌کردند و به اختراع نخ ابریشم دست پیدا کردند و نیز از دوران ساسانیان بانوان سیستانی به‌طور خام و طبیعی از نخ ابریشم نتابیده برای زیبایی جامه مردان خود استفاده می‌کردند.

میرحسینی بیان کرد: از نخ ابریشم به طور خام نتابیده برای تولید فرش ابریشمی و رودوزی‌های سنتی به‌ویژه محصولات خامه‌دوزی که از صنایع‌دستی مهم سیستان است استفاده می‌شده و امروز با توجه به رشد و توسعه هنر اصیل خامه‌دوزی سیستان و نیاز کارگاه‌های تولیدی به نخ ابریشم طبیعی، لازم است تا اداره جهاد کشاورزی نیمروز در راستای راه‌اندازی کارگاه‌های پرورش پیله کرم ابریشم نیز همکاری کند.

در این نشست، سارانی رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان بر اهمیت موضوع نوغان داری اشاره کرد و اظهار داشت: قطعا این امکان در شهرستان نیمروز توسط صندوق‌های خرد بانوان نیمروز فراهم خواهد شد و از علاقه‌مندان به این کار حمایت لازم توسط جهاد کشاورزی صورت خواهد گرفت.

وی افزود: این اقدام درآمد بالایی برای مسئولان کارگاه‌ها خواهد داشت و باعث اشتغالزایی خوبی برای علاقمندان به تولید ابریشم می‌شود و همچنین انگیزه‌ای خواهد شد تا بسیاری از مردم شهرستان به این کار روی آورند.

سارانی بیان کرد: با توجه به اتمام فصل پرورش پیله کرم ابریشم و نوغان‌داری که در فصل بهار انجام می‌شود و اینکه نیاز کرم به برگ‌های تازه درخت توت در بهار بهتر است، این برنامه را از سال آینده در دستور کار قرار خواهیم داد.

گفتنی است؛ در پایان جلسه تابلوی خامه‌دوزی به رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان نیمروز اعطا شد.