مرمت مقبره پیر براهو در شهر جالق آغاز شد

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان: 

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان: 

مرمت مقبره پیر براهو در شهر جالق آغاز شد

پنج‌شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰  ۰ نظر   ۱۱۱ بازدید

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان از آغاز عملیات مرمت مقبره پیر براهو در شهر جالق از توابع شهرستان سراوان خبر داد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، مجید کلانوری امروز ۱۲ مردادماه ۱۴۰۰ اظهار کرد: باتوجه به آسیب‌های واردشده به مقبره تاریخی پیربراهو در شهر جالق از توابع شهرستان سراوان، مرمت این اثر در دستور کار حوزه میراث‌فرهنگی قرار گرفته بود که از هفته گذشته آغاز شده است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: اقداماتی که قرار است در این عملیات انجام ‌شود شامل آجرفرش کف، مرمت قبور داخل مقبره، بازسازی سردر ورودی، سنگ‌چینی فضای پشت مقبره برای جلوگیری از نفوذ رطوبت زمین‌های کشاورزی به داخل آن می‌شود.

وی ادامه داد: طرح مرمت مقبره پیر براهو با اعتباری بالغ بر 110 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی در مرداد ماه امسال انجام می‌شود.

گفتنی است؛ مقبره پیر براهو از جمله مقابر با اهمیت دوره اسلامی بلوچستان است که جزو مجموعه مقابر شیشه ریز سراوان محسوب می‌شود، این مجموعه مقابر در اسفندماه سال ۱۳۷۹ با شماره ثبتی 3063 در فهرست میراث ملی کشور ثبت شده است.