سیستان و بلوچستان در المپیک فرهنگ ملل معرفی می‌شود

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان

سیستان و بلوچستان در المپیک فرهنگ ملل معرفی می‌شود

پنج‌شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰  ۰ نظر   ۶۷ بازدیدمعاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: ظرفیت‌های گردشگری این استان در نمایشگاه بین‌المللی اکسپو که از مهرماه امسال در دبی برگزار می‌شود، معرفی خواهد شد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، مجتبی میرحسینی امروز اظهار کرد: نمایشگاه‌های جهانی اکسپو به لحاظ اعتبار سومین رویداد مهم دنیا پس از جام جهانی فوتبال و المپیک است که این رویداد جهانی به نام المپیک فرهنگ ملل معروف شده است.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: این نمایشگاه بستری برای رشد و مطرح‌شدن ایده‌های خلاقانه و نو در حوزه گردشگری و سفر دوران پساکرونا خواهد بود.

وی با بیان اینکه گام برداشتن به سوی آینده بر اساس گام دوم انقلاب در پرتو یک بینش تاریخی شکل خواهد گرفت، گفت: در واقع حرکت از معانی به گفتمان‌ها از رویکردهای حاکم بر بیانیه گام دوم انقلاب است که گردشگری در قالب دیپلماسی عمومی نقش برجسته و تعیین‌کننده‌ای با حضور در رویدادهای بین‌المللی و ایجاد شرایط برای میزبانی متفاوت در مقصد را برعهده دارد و تاثیرگذاری عمیق بر افکار عمومی جهانی خواهد داشت.

میرحسینی بیان کرد: ما از طریق افکار عمومی جهانی با دنیا و صاحبان قدرت مواجه خواهیم شد و در آینده در معادلات بین‌المللی کشورهایی بازنده هستند که نزد افکار عمومی جهانی شرمنده شوند.

وی ادامه داد: وقتی رویداد بزرگی به وسعت اکسپو در آغار گام دوم انقلاب و ورود به سده جدید در نزدیک‌ترین موقعیت جغرافیایی نسبت به ایران با حضور بیش از 198 کشور در دبی برگزار می‌شود امکان بالقوه‌ای برای بهره‌مندی از این ظرفیت با اهمیت را برای مقاصد ناشناخته فراهم کرده است.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: پیش‌بینی‌های انجام‌شده حاکی از حضور 25 میلیون نفر بازدیدکننده در این رویداد بزرگ جهانی است، بنابراین این نمایشگاه فرصت ویژه‌ای را برای معرفی ظرفیت‌های متعدد و متنوع سیستان و بلوچستان با توجه به مزیت‌های نسبی و رقابتی در سطح بین‌المللی فراهم کرده است.

او یادآور شد: تنوع فرهنگی و تنوع قومی از مزیت‌های استان است و جایگاه ویژه سواحل مکران که می‌تواند نقش هاب منطقه‌ای گردشگری را بر عهده بگیرد ظرفیت قابل ارائه استان در این نمایشگاه است.

میرحسینی اذعان کرد: صنایع‌دستی، موسیقی، گردشگری سلامت و گردشگری فرهنگی نیز از دیگر مزیت‌های رقابت‌پذیر سیستان و بلوچستان در این رویداد خواهد بود.

او گفت: تغییر نگاه دولت فعلی نسبت به توسعه استان با انتخاب استاندار ویژه و اعلام آمادگی برای تسریع در ایجاد و تکمیل زیرساخت‌های لازم در راستای جذب گردشگران و بهبود شرایط زیست بهتر شرایط استان برای حضور در این نمایشگاه را متفاوت کرده است

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: این نمایشگاه بزرگ که برای نخستین‌بار در منطقه خاورمیانه برگزار می‌شود فرصت مغتنمی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی است لذا تدوین بسته‌ فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان برای ارائه در این نمایشگاه از دیگر برنامه‌های قابل اجرا است.

وی گفت: تغییر دیدگاه‌ها نسبت به سیستان و بلوچستان و شروع دوباره گردشگری و یافتن موقعیت در مقیاس بین المللی از دیگر مزایای حضور در رویداد اکسپوی دبی خواهد بود.

میرحسینی بیان کرد: اکسپوی دبی در واقع رویدادی برای به نمایش درآوردن گذشته، اکنون و آینده هر کدام از مقاصد گردشگری در سطح بین‌المللی است.

وی گفت: سیستان و بلوچستان با گذشته تاریخی باشکوه و تاثیرگذار در حوزه تمدنی شرق فلات ایران می‌تواند جای پایش را در آغار سده جدید شمسی و گام دوم انقلاب به‌عنوان مقصد گردشگری امن و متنوع محکم نماید.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: با توجه به تعیین هدف اصلی اکسپو ۲۰۲۱ دبی “ارتباط ذهن‌ها، خلق آینده” و ارتباط این هدف با بخش گردشگری و سفر که با اندیشه های بشری مرتبط است و در فضای رقابتی ایجاد شده مقاصدی که ارتباط بهتر و عالمانه‌تری با ذهن‌ها و اندیشه‌ها بر اساس تحلیل رفتار و نیاز گردشگران برقرار می کنند به همان اندازه در خلق آینده‌ای آرمانی برای مردمان خویش امیدوارتر و موفق‌تر عمل خواهند نمود.

وی ادامه داد: رویکرد حاکم به رویداد جهانی اکسپو فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است که با شعار فرصت، تحرک، پایداری میزبان کشورهای مختلف خواهد بود.

میرحسینی یادآور شد: نمایشگاه اکسپو با توجه به تنوع ارائه محصولات در بخش‌های یادشده، وسعت و حضور کامل کشورها به‌عنوان المپیک فرهنگ ملل معروف شده است که از نظر شکوه و عظمت با المپیک برابری می‌کند.

وی گفت: اکسپوی دبی فرصت بی‌نظیر برای معرفی خدمات شرکت‌های برتر گردشگری استان به بازارهای جهانی و برگزاری نشست‌های تخصصی با بخش خصوصی سایر مقاصد بین المللی و انعقاد قرارداد برگزاری تور است که به مدت ۶ ماه، از تاریخ ۹ مهر ۱۴۰۰ لغایت ۱۱ فروردین ۱۴۰۱ در شهر دبی امارات متحده عربی برگزار می‌شود.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: سیستان و بلوچستان در این نمایشگاه به‌همراه استان تهران از ۱۷ الی ۲۷ بهمن به‌مدت ۱۰ روز در این نمایشگاه حضور خواهد داشت.

او خاطرنشان کرد: امیدواریم با انجام واکسیناسیون عمومی طی ماه‌های آینده و بازگشایی مرزها بتوانیم باحضور قوی در این نمایشگاه مهم و جریان‌ساز در آستانه ورود به قرن جدید به یکی از مقاصد جذاب و مورد علاقه گردشگران ورودی ایران با معرفی و ارائه متفاوت محصولات گردشگری تبدیل شویم.