تاسیس 44 واحد بومگردی در سیستان و بلوچستان

تاسیس 44 واحد بومگردی در سیستان و بلوچستان

تاسیس 44 واحد بومگردی در سیستان و بلوچستان

تاسیس 44 واحد بومگردی در سیستان و بلوچستان

شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰  ۰ نظر   ۱۳۴۷ بازدید


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان از تاسیس 44 واحد بومگردی در استان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، کامبیز مشتاق گوهری اظهار کرد: با توجه به این که مقصدشدن سیستان و بلوچستان برای گردشگری، تنها یک شعار نیست بلکه یا اراده و یک ضرورت برای این استان هست، باید شرایط و نیازهای لازم به آن هم تامین شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: برای این کار در چند لایه برنامه هایی را تنظیم کردیم و کارهایی را صورت دادیم که یکی از آن لایه ها، بحث زیرساخت های گردشگری است که به طور مشخص سازمان میراث فرهنگی استان متولی و پیگیر آن است.
این مقام مسئول با اشاره به این که کمپ های گردشگری، اقامتگاه های بومگردی، هتلهای تاریخی و گروه های راهنما و دفاتری که به برگزاری تورها اقدام می کنند از جمله ی زیرساخت های گردشگری اند گفت: بعضی از این موارد مثل اقامتگاه های بومگردی برای اولین بار در سیستان و بلوچستان راه اندازی شده اند.
وی ادامه داد: در اولین گام با تاسیس 44 واحد بومگردی شروع کردیم و پیش بینی ما اینست که در طول سال به 200 واحد بویژه در روستاها و مناطق طبیعت گردی استان برسد.
دکتر مشتاق گوهری بیان کرد: برنامه های متعددی برای آموزش راهنمایان گردشگری در استان توسط مرکز عالی آموزش علمی کاربردی میراث فرهنگی در زاهدان برگزار شده است و دوره هایی را هم با همکاری اداره جهاد دانشگاهی برگزار کردیم و برنامه آموزش همچنان به طور مستمر ادامه دارد.
مدیر کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان افزود: امسال ما دفاتر خدمات مسافرتی را دو برابر خواهیم کرد و با توجه به آسان سازی در زمینه تاسیس دفاتر خدمات مسافرتی و در مورد اقامتگاه های گردشگری و کمپینگ ها که ورود نکرده بودیم زیرساختی وجود نداشت اقدام به سرمایه گذاری کلان و راه اندازی اقامتگاه های ویژه کردیم که در سال 1396 به بهره برداری خواهند رسید.
وی افزود: یکی از کارهای بزرگی که امسال انجام دادیم این بود که طرح های نیمه تمام در حوزه های اقامتگاهی، کمپینگ ها و سرویسهای بهداشتی را طی مزایده هایی به بخش خصوصی واگذار کردیم.
این مسئول ادامه داد: در زمینه ی هتلهای تاریخی در حال حاضر یک هتل تاریخی در منطقه قلعه نو در حال تاسیس است و 2 مجتمع گردشگری بزرگ در منطقه پارک بهاران و ساحل رمین چابهار طراحی شده که از طریق مشارکت بخش خصوصی راه اندازی خواهند شد.
وی یاداور شد: برای تمام حوزه های دیگر هم برنامه های ویژه ای معطوف به سال گردشگری پیش بینی کردیم به طور مثال در حوزه میراث فرهنگی اراده ویژه ای برای مرمت جدی بسیاری از بناها و آثار شاخص چه در حوزه سیستان و چه در حوزه بلوچستان که تا پیش از این شاید به آنها توجه چندانی نشده بود داریم. دکتر مشتاق گوهری بیان کرد: به نوعی یک جهاد مرمت را خواهیم داشت که مشارکت بخش خصوصی، مردم، شهرداری ها و دهیاری ها در این زمینه خیلی کارساز خواهد بود اما قطعا همت اصلی را در راستای راه اندازی این مراکز در مرمت این بنهای تاریخی و مهم، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خواهد کرد.