افزایش بیست درصدی مسافرین به استان

افزایش بیست درصدی مسافرین به استان

افزایش بیست درصدی مسافرین به استان

افزایش بیست درصدی مسافرین به استان

چهار‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۹۶۲ بازدید

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، کامبیز مشتاق گوهری اظهار کرد: هدف ما این است که سفر کردن به سیستان و بلوچستان به نوعی مد شود و برای این کار از جوامع مرجع استفاده مانند هنرمندانی چون عکاسان و موسیقیدانان و ... و راهنمایان گردشگری که هر کدام با عده ای در ارتباط هستند استفاده کردیم. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود:
کسانی مانند راهنمایان گردشگری وقتی که مکان های گردشگری را ببینند و ظرفیت ها را سنجش کنند اقدام به تعریف تور میکنند و حلقه اتصال جمعیت قابل توجهی میشوند.
وی ادامه داد: شهرت یافتن سیستان و بلوچستان به عنوان مقصد گردشگری و رساندن پیام به استانهای دیگر زمان میبرد.
این مسئول با بیان اینکه سالانه بین 8 تا 20 درصد افزایش جمعیت مسافر داریم گفت: سال گذشته بالغ بر ۳ میلیون مسافر به سیستان و بلوچستان سفر کردند و پیش بینی میشود در سال 96 هم حدود 20 درصد افزایش داشته باشیم.
مشتاق گوهری در رابطه با آیین نوروزگاه بیان کرد: نوروز مهم ترین سنت ایرانیان و ملتهای نشسته بر سفره فرهنگ ایرانی است که به نوعی به همگرایی و انسجام ملی کمک کرده و حتی با کشورهای همسایه نوعی ملاطفت و دوستی و قرابت را پدید می آورد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه نوروز پدیده ای محوری است که همه ایرانیان را فارغ از دین، مذهب و قوم و نگاه و گرایش جمع میکند، افزود: ظرفیت های سنتهای تاریخی ما اینگونه است که حتی کسانی که با هم اختلاف داشته باشند را سر یک سفره می نشاند.
وی گفت: نوروزگاه را از بهارگاه بلوچی وام گرفتند که بازاری برای ایام طولانی برای خریدهای نوروزی تا پایان تعطیلات نوروزی بوده و بواسطه ی این زمان، تمامی مناسک نوروزی مانند چهارشنبه سوری، سیزده بدر و ... را در دل خودش با اصالتهای مربوط به خودش حفظ میکند.
مشتاق گوهری تصریح کرد: سال گذشته 12 استان به عنوان پایلوت انتخاب شد که سیستان و بلوچستان یکی از این پایلوت هاست.
وی یادآور شد: در آیین نوروزگاه، برنامه هایی چون اجرای موسیقی محلی، صنایع دستی و برنامه های متنوع دیگری برگزار می شود.