باید سیستان و بلوچستان را از بن‌بست گردشگری در آوریم

باید سیستان و بلوچستان را از بن‌بست گردشگری در آوریم

شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۵۶۷ بازدید

مدیرکل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان:
باید سیستان و بلوچستان را از بن‌بست گردشگری در آوریم
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: باید تلاش کنیم سیستان و بلوچستان را از این بن بست گردشگری در آوریم تا در آینده از ظرفیت‌های قابل توجه گردشگر برخوردار باشد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، پیش از ظهر امروز نشست کوله پشتی و سفرهای ارزان قیمت صبح امروز در سالن کنفرانس موزه منطقه ای جنوب شرق برگزار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در این نشست اظهار کرد: سفر به سیستان و بلوچستان رونق خاصی گرفته و این سفرها افراد قابل توجهی که حاملان فرهنگ هستند را شامل می‌شود.

کامبیز مشتاق گوهری افزود: سفرهای شهر به شهر که به تازگی در کشور ما صورت گرفته در سیستان و بلوچستان نیز اتفاق افتاده است.

این مسئول با اشاره به این که فقر ایده یکی از مشکلات استان است بیان کرد: به نسبت جمعیت دو میلیون نفری برای پهنه وسیع 185 هزار کیلومتری طبیعتا تعداد ایده ها و اطلاعات در این حوزه کمتر و محدودتر از سایر استانهاست ولی به این معنی نیست که نمیتوانیم ایده های بکر و قابل توجهی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان به ایده‌ها نیاز دارد و ما باید بر ایده پردازی تمرکز کنیم، افزود: یکی از مشکلات دیگر سیستان و بلوچستان، همسایگی‌های آن است و بخشی از پریشانی‌های کشورهای همسایه، دامن این استان را گرفته و ما باید راهکارهای گذر از این وقایع را داشته باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان افزود: باید سعی کنیم سیستان و بلوچستان را از این بن بست گردشگری در بیاوریم تا در آینده از ظرفیت‌های قابل توجه گردشگر برخوردار باشد.

این مسئول یادآور شد: جغرافیای تاریخی کشور ما، جغرافیای پل است و سند آن این است که تمدنها و موجهای مهاجرت بسیاری از کشور ما گذشته اند و ما در این جغرافیا نقش یک میاندار را بازی کردیم و مسافران حرفه ای نیز بودیم.

وی گفت: ما ملت برون‌گرا هستیم و مشتاق این هستیم که پذیرای مهمان و حتی مهمانان خارجی باشیم و این ویژگی مردمانی است که این جغرافیا آنها را تربیت کرده است.

مشتاق گوهری ادامه داد: در گذشته بازرگانان بیشتر به سفر می‌پرداختند و زبان فارسی 400 سال زبان رسمی جاده ابریشم بوده و یک زبان بین الملل بود است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: هر زمان که دست ما از ارتباط با تمدن‌های جهانی قطع شده در لاک خودمان فرو رفتیم و ماندن در لاک بی ارتباطی با جهان کشور را از پیشرفت باز میدارد.

این مسئول بیان کرد: سیستان و بلوچستان این جایگاه را دارد که در میان استان‌های دیگر پیشرو باشد و با توجه به اتفاقاتی که در 6 ماه گذشته افتاد بسیار خوشبین‌تر از گذشته هستیم که استان می‌تواند از ظرفیت قابل توجه گردشگر برخوردار باشد.

گفتنی است، در این نشست چند تن از گردشگران با تجربه استان و یک گردشگر استرالیایی نیز حضور داشتند که در پایان به بیان تجربیات خود پرداختند.