معاون گردشگری میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان:

صنعت گردشگری می‌تواند مهاجرت معکوس به برخی از روستاها ایجاد کند

صنعت گردشگری می‌تواند مهاجرت معکوس به برخی از روستاها ایجاد کند

معاون گردشگری میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان:

جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۷۲۰ بازدید


معاون گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: با توسعه صنعت گردشگری می‌توانیم مهاجرت معکوس را به روستاهایی که بعضا خالی از سکنه شده اند به وجود آوریم و تولید را دوباره رونق داده و اشتغال پایدار را با کمک مردم ایجاد کنیم.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، مجتبی میرحسینی اظهار کرد: در پنج مسیر گردشگری بسته‌های سفر به صورت دو زبانه آماده شده است که در اختیار آژانس های گردشگری سراسر کشور به ویژه استان‌هایی که گردشگر خارجی بیشتری دارند قرار دادیم.
معاون گردشگری میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان افزود: ایجاد دفاتر اطلاع رسانی مشترک در برخی استانهابا مشارکت دفاتر خدمات گردشگری از اقدامات دیگرحوزه گردشگری بیان کردند که در بعضی از استانها ایجاد شده و در سایر استانها نیز بزودی افتتاح خواهد شد.
این مسئول ادامه داد: باید سرعت حرکت قطار به حدی باشد که فاصله زمانی تهران زاهدان به پنج الی ۷ساعت برسد تا گردشگران تعطیلات آخر هفته خود را با کمترین دغدغه در استان سیستان و بلوچستان سپری کنند و ما شاهد حضور بیشتر گردشگران باشیم.

وی گفت: در سیستان و بلوچستان همه موضوعات گردشگری وجود دارد و شاید بتوان گفت که ظرفیتهای بیشتری از سایر نقاط کشوربه لحاظ تنوع جاذبه ها دارد.

میرحسینی بیان کرد: در سیستان و بلوچستان کویر، کوهستان، تاریخ و تمدن و فرهنگ، تنها بندر اقیانوسی ایران و تنها جایی که میتوان موج سواری انجام داد، گونه های مختلف جانوری، میوه های گرمسیری مثل پاپایا ،ظرفیت های مردم شناسی بسیار متنوع، صنایع دستی مطلوب و شهره جهانی وجود دارد که این ظرفیت ها باعث میشود گردشگران انگیزه سفر پیدا کنند و با خاطره خوب سیستان و بلوچستان را ترک نمایند.

معاون گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: در حوزه گردشگری فرهنگی، اثر جهانی شهر سوخته وجود دارد که معرفی این سایت جهانی و مثلث طلایی منطقه سیستان که شهر سوخته، کوه خواجه و دهانه غلامان است با ایجاد اقامتگاه های محلی و بومگردی شرایط را برای حضور گردشگران به ویژه گردشگران خارجی علاقه مند به تاریخ و اقامت در فضاهای سنتی فراهم میکند.

این مسئول یادآور شد: باتکیه برصنعت گردشگری می‌توانیم مهاجرت معکوس به روستاهایی که بعضا خالی از سکنه شده اند را شاهد باشیم و تولید را دوباره رونق بخشیده و اشتغال پایدار را با کمک مردم ایجاد کنیم.

وی گفت: در حوزه کمربند گردشگری تفتان یکی از مهم ترین زیرساختهای آن راه دسترسی است که در جلسه شورای راهبردی گردشگری مصوب شد تا پایان سال زیرساختهای لازم برای حضور گسترده گردشگران در کمربند گردشگری تفتان فراهم شود.

میرحسینی تصریح کرد: اقامتگاه های بومگردی ویژه ای که در این مناطق در حال احداث و ایجاد است فرصت های ویژه ای را برای گردشگران و علاقه مندان به طبیعت فراهم میکند تا شب های سرد تفتان را با اقامت در فضاهای سنتی بیادماندنی نمایند.

معاون گردشگری استان افزود: در اثر جهانی کویر لوت هم برنامه های ویژه ای با همکاری سایر دستگاه ها اجرا شده است و مقرر است امکانات لازم را برای حضور گردشگران با ایجادکمپ های موقت برای اسکان گردشگران و ایجاد زیرساختهای لازم از جمله راه دسترسی را برای بهره بردن بیشتراز کویر لوت ایجاد شود که این مهم بستری فراهم کنیم تورهای کویرنوردی را در آنجا بیش از گذشته شاهد باشیم.

این مسئول ادامه داد: در بخش گردشگری سلامت ،دانشگاه علوم پزشکی استان حضور فعالی داشته و بعضی از آژانس ها هم مجوز گردشگری سلامت و انتقال بیمار را دریافت کردند.

وی از ظرفیت گردشگری درمانی در بخش سلامت به گل فشان ها و چشمه های آب گرم در استان اشاره کرد و گفت: گردشگران حوزه سلامت از کشورهای همسایه به زاهدان مراجعه می‌کنند و از خدمات چشم پزشکی و سایر مراکز درمانی بهره مند می‌شوند.

میرحسینی در پایان خاطرنشان کرد: اجلاس آیورا در چابهار سال گذشته با حضور نمایندگان کشورهای حاشیه اقیانوس هند برگزار شد که برگزاری اینگونه برنامه ها در تغییر نگاه به سیستان و بلوچستان بسیار مهم می باشدو همه مسئولان ملی را به این نتیجه رساند که این استان می تواند در مقیاس ملی اثرگذار باشد و تولید ثروت کند و از طرفی هم با ارتباطی که میتواند به عنوان دروازه ورودی کشورهای حاشیه اقیانوس هندداشته باشد موقعیت جهانی خودش را هم در منطقه از طریق توسعه گردشگری دریایی ارتقا ببخشد.