جلسه شورای راهبردی گردشگری استان

جلسه شورای راهبردی گردشگری استان سیستان و بلوچستان با موضوع ثبت جهانی روستای کلپورگان

جلسه شورای راهبردی گردشگری استان سیستان و بلوچستان با موضوع ثبت جهانی روستای کلپورگان

جلسه شورای راهبردی گردشگری استان

جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۶۶۵ بازدید


به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، جلسه شورای راهبردی گردشگری استان سیستان و بلوچستان با موضوع ثبت جهانی روستای کلپورگان و با حضور معاون صنایع دستی کشور و ارزیابان سازمان جهانی صنایع دستی در استانداری سیستان و بلوچستان برگزار شد.

در این جلسه معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور اظهار کرد: هر سال دو سهم برای شهرهای خلاق برای جهانی شدن داریم که امسال پرونده دو شهر و یک روستا را داریم که این سهم را برای سیستان و بلوچستان قرار دادیم.

بهمن نامور مطلق اظهار کرد: پرونده این شهر و روستا را به شورای جهانی صنایع دستی فرستادیم که دو ارزیاب خارجی و یک ارزیاب ایرانی برای بررسی و ارزیابی به این مکان ها خواهند رفت.

وی ادامه داد: طی دو یا 3 ماه آینده پاسخ قطعی برای جهانی شدن داده میشود و امیدواریم روستای کلپورگان به عنوان اولین روستای جهانی معرفی شود.

این مسئول ادامه داد: در کلپورگان شاهد همکاری همه ارگان ها باشیم و با این امر به آموزش توجه بیشتری خواهد شد.

وی گفت: قولی که داده بودیم خرید تضمینی حصیر از چند شهرستان سیستان و بلوچستان را خواهیم داد.

در این جلسه خانم غادا هیجاوی داور خارجی و نماینده شورای جهانی صنایع دستی اظهار کرد: کلپورگان نخستین روستای جهانی، خواهد بود و این روستا بسیار کهن هست و مردم محلی آن روز به روز این سنت را حفظ کردند از این رو یک پرونده مهم برای ما هست.

وی افزود: ما خیلی تحت تاثیر زنان این روستا که نقوش را بر روی این آثار ثبت میکنند قرار گرفتیم، این که مردم این سنت را حفظ کردند بسیار ارزشمند است و امیدوارم با به کارگیری نوآوری، اصالت ها حفظ شود.

وی بیان کرد: فردا مردم را در این محل خواهیم دید و این مسئله را در اجلاس دنبال خواهیم کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که بیمه هنرمندان حفظ شود و برای آنها دستاوردهایی داشته باشد.

در این جلسه کوین موری، نماینده دیگر شورای جهانی صنایع دستی، اظهار کرد: خوشحالم که کلپورگان قرار است به عنوان نخستین روستا، ثبت جهانی شود.

وی گفت: روستایی که ثبت جهانی میشود ویژگی های خاصی دارد که فردا این روستا ارزیابی خواهد شد.
ادامه دارد.