معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی پیش بینی کرد

ثبت جهانی در انتظار کلاش، گلیم و دهکده سفال ایران

ثبت جهانی در انتظار کلاش، گلیم و دهکده سفال ایران

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی پیش بینی کرد

سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۸۵۹ بازدید


معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی با مثبت خواندن بازدید ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی از سه استان کردستان، کرمان و سیستان‌وبلوچستان، گفت: ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی در بازدید از این سه استان وضعیت تولید، فروش و آموزش صنایع‌دستی را تأیید کردند.

به‌گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، بهمن نامور‌مطلق اظهار کرد: برای امسال دو سهمیه شهر و یک سهمیه دهکده برای ثبت در شورای جهانی صنایع‌دستی داشتیم که سیرجان به ‌عنوان شهر جهانی گلیم، مریوان به‌عنوان شهر جهانی کلاش و کلپورگان به‌عنوان دهکده جهانی سفال نامزد بودند و پرونده این دو شهر و یک روستا در ماه‌های پیش به شورای جهانی صنایع‌دستی ارسال شده بود.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی افزود: ثبت‌جهانی یک شهر یا روستا سه مرحله دارد که در مرحله اول پرونده تهیه و به شورای جهانی صنایع‌دستی ارسال می‌شود، در مرحله دوم ارزیاب‌ها به شهرهای نامزدشده سفر می‌کنند و در مرحله سوم رأی‌گیری برای ثبت‌جهانی این مکان‌ها انجام می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه بازدید ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی مرحله دوم است، اضافه کرد: در مرحله اول پرونده‌ای که به شورای جهانی صنایع‌دستی ارسال شده کامل و جامع بوده و مورد موافقت اعضای این شورا قرار گرفته است.

وی در ادامه به تشریح بازدید‌های ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی پرداخت و گفت: ارزیابان این شورا از هفته گذشته با سفر به سه استان کردستان، کرمان و سیستان‌وبلوچستان به بررسی وضعیت تولید گلیم در سیرجان، کلاش در مریوان و سفال در روستای کلپورگان سراوان پرداختند.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ادامه داد: موضوعاتی مانند تولید، فروش، آموزش، نحوه حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و فروش الکترونیک مؤلفه‌های مهمی بودند که ارزیابان در این سفر به بررسی آن‌ها پرداختند.

نامور‌مطلق بیان کرد: در این بازدیدها شاهد همکاری بسیار مناسب هنرمندان و مردم خونگرم این سه استان بودیم، ضمن اینکه استانداران سه استان و مسئولان و مدیران مختلف در این استان‌ها با ما همکاری بسیار مطلوبی داشتند.

این مسئول اضافه کرد: نتایج این ارزیابی‌ها دو تا سه ماه دیگر اعلام می‌شود، اما پیش‌بینی ما این است که دو شهر مریوان و سیرجان به‌عنوان شهرهای جهانی کلاش و گلیم و روستای کلپورگان به عنوان روستای جهانی سفال ثبت شوند.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی وگردشگری در ادامه، با بیان اینکه تاکنون چهار شهر ایران در شورای جهانی صنایع‌دستی ثبت شده‌اند، خاطرنشان کرد: ثبت شهرها و روستاهای جهانی آغاز راه است و با توجه به ظرفیت‌هایی که در ایران در حوزه صنایع‌دستی وجود دارد امیدواریم دیگر شهرها و روستاهایی نیز که در سال‌های آینده نامزد می‌شوند ثبت شوند.
انتهای پیام

انتهای پیام