مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خبر داد

اجلاس کمیته های ملی و بین اللمللی ایکوم در چابهار

اجلاس کمیته های ملی و بین اللمللی ایکوم در چابهار

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خبر داد

جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۵۸۳ بازدید


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان از برگزاری اجلاس کمیته های ملی و بین اللمللی ایکوم در چابهار خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، کامبیز مشتاق گوهری امروز در شورای راهبردی گردشگری اظهار کرد: استان سیستان و بلوچستان، در حوزه میراث فرهنگی دارای بناهای تاریخی بسیار زیاد، متفاوت و منحصر به فردی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: تاکنون نوع نگاه به این آثار حفاظت و مرمت صرف بوده اما رویکردی که در استان دنبال میکنیم و در کشور نیز مورد استقبال قرار گرفته، کاربری های متناسب با این فضاهاست.

این مسئول ادامه داد: بقعه سیدغلامرسول در شهر چابهار، یکی از بناهای تاریخی این شهر محسوب می شود که ویژگی های خاصی دارد بنابراین این مجموعه را برای برگزاری جشنواره ازدواج و مناسک آیینی پیش بینی کردیم.

وی گفت: این بنا ویژگی های خاصی دارد از جمله این که در محل دفن سیدغلامرسول به جای ضریح، حجله هست و این یک ویژگی ممتاز است.

مشتاق گوهری بیان کرد: وضعیت کنونی این بنا به گونه ای است که الحاقات نامناسبی در این بنا شده و در این سالها تقریبا رها شده بود و فقط اقدامات حفاظتی مرمتی در آن انجام شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: اخیرا با اداره اوقاف راجع به ساماندهی این بنا به توافق رسیدیم و در طرح ساماندهی این بنا قصد داریم با برداشتن الحاقات و خالص کردن بنا و ایجاد یک مجموعه اقامتی بتوانیم یک سایتی برای جشنواره ملی عروسی در جابهار ایجاد کنیم.

این مسئول یادآور شد: بالغ بر 250 ملیون تومان اعتبار به این طرح تخیصیص داده شده است.

وی گفت: در بحث همایش های بین المللی یکی از ظرفیت هایی که کمک می کند به این که کشور ما و مناطقی مثل سیستان و بلوچستان در مرکز توجه جهانی قرار بگیرد و قسمتی از سایه سنگینی که به آن دچار هستیم سبک شود، جلب توجه نهادهای بین المللی برای برگزاری جلساتشان در این استان است.

مشتاق گوهری اضافه کرد: در اجلاس نشست دوم رؤسای کشورهای حاشیه اقیانوس هند (iora) پیشنهاد کردیم که نشست وزرا در ایران برگزار شود و با تصویب در اجلاس نشست سوم تصویب شد که در ایران و در شهرستان چابهار برگزار شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: در این میان مشکلاتی مانند ویزا، اجلاس های جانبی وجود دارد که لازم است با سرمایه گذاران بخش خصوصی و جذب سرمایه گذاری نشست هایی برگزار شود.

این مسئول با اشاره به این که پیشنهادات دیگری در این زمینه ارائه شده است گفت: یک پیشنهاد این است که بخشی از این برنامه در کیش و بخشی در چابهار برگزار شود و پیشنهاد دیگر این است که این نشست در کیش برگزار شود و سفر و تور گردشگری فرصت های سرمایه گذاری در چابهار برگزار شود.

وی ادامه داد: 2 میلیارد و 700 نفر از مردم جهان در 21 کشور عضو IORA زندگی می کنند و این سهم ویژه ای برای جذب گردشگر در مناطق مختلف کشور به ویژه سیستان و بلوچستان خواهد داشت.

مشتاق گوهری بیان کرد: دوره های آموزشی و کارآموزی حفاظت مجموعه های فرهنگی در موزه ها و مراکز فرهنگی برنامه دیگری است که اولین دوره آن در دیماه امسال به میزبانی موزه منطقه ای جنوب شرق کشور در زاهدان که به عنوان یک ظرفیت قابل توجه در کشور به شمار می رود، برگزار می شود.

این مسئول برنامه دیگر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان را برگزاری اجلاس آسپک عنوان کرد و گفت: این اجلاس در آبان ماه امسال در چابهار برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد: آسپک، اجلاس کمیته های ملی و بین اللمللی ایکوم در آسیا و اقیانوسیه هست که 24 کمیته را در برمیگیرد.

این اجلاس از آن جهت اهمیت دارد که نمایندگانی از یونسکو و از کشورهای اروپایی هم حضور خواهند داشت و حاصل آن علاوه بر میزبانی تاسیس موزه باستان شناسی چابهار نیز خواهد بود.
انتهای پیام