مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خبر داد

برج میلاد تهران میزبان آداب و فرهنگ اصیل سیستان و بلوچستان

برج میلاد تهران میزبان آداب و فرهنگ اصیل سیستان و بلوچستان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خبر داد

جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۶۹۷ بازدید

شب‌های فرهنگی سیستان و بلوچستان با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شهرداری تهران در برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، کامبیز مشتاق گوهری اظهار کرد: با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان امسال به عنوان مقصد گردشگری ایرانیان اعلام شده، برای معرفی بیشتر داشته های فرهنگی استان و به منظور ایجاد تعاملات فرهنگی بیشتر در انسجام هویت ملی و توسعه گردشگری استان به ویژه شهرستان زاهدان این برنامه در برج میلاد تهران برگزار می شود.

وی افزود: این رویداد که بزرگترین رویداد فرهنگی استان به شمار می‌آید، به مدت 2 شب (26 و 27) شهریور ماه با حضور صنعتگران صنایع دستی، هنرمندان موسیقی استان و با محوریت موسیقی محلی، رقص محلی، خوراکی های محلی و صنایع دستی فاخر آغاز می‌شود.

این مسؤول ادامه داد: موسیقی محلی سیستان و بلوچستان در برج میلاد طنین انداز می‌شود تا توجه مردم جای جای کشور را به فرهنگ خود جلب کند، موسیقی بومی و ترانه های فولک مردم سیستان و بلوچستان ظرافت ویژه ای دارند، این لطافت شاید به دلیل طبیعت خشن و شیوه سخت گذران انسان در این خطه، اندکی غیرعادی به نظر برسد اما بسیار جذاب و گوش‌نواز است.

وی گفت: با توجه به اصالت صنایع دستی استان و همچنین آمیختگی آن با آداب و رسوم منطقه بیشتر صنایع موجود، عمدتاٌ عبارتست از سوزن دوزی، سکه دوزی، سفال سازی، گلیم بافی، خورجین بافی، جواهرسازی، حصیربافی، خراطی، قالیچه، پلاس بافی.است که در امروز و فردا در معرض بازدید عموم در برج میلاد قرار می‌گیرد.
انتهای پیام