مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان:

دونلی نوازی یک هنر زنده در سیستان و بلوچستان است

دونلی نوازی یک هنر زنده در سیستان و بلوچستان است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان:

شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۷۶۵ بازدید

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، کامبیز مشتاق گوهری در رابطه با میراث معنوی اظهار کرد: میراث معنوی و شخصیتهای حامل آن و هنرهای در حال زوال مسیری را برای ما باز می کنند تا بتوانیم از این فرهنگ و هنرها حمایت کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: شیرمحمد اسپندار به عنوان یکی از شخصیت های ثبت شده در فهرست شخصیت های حامل میراث معنوی با اجماع کامل ثبت شده و شخصیت های دیگری هم برای ثبت در حوزه موسیقی در فهرست قرار دارند.

این مسئول در رابطه با سازهای محلی استان بیان کرد: سازهای مهم و منحصر به فردی در این منطقه وجود دارد که پرونده های ثبت و ارائه آنها به یونسکو در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قرار دارد.

وی گفت: با همکاری و شراکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، با توجه به هنرهای در حال زوال، بخشی از این نغمه ها و شیوه ها را دنبال خواهیم.

مشتاق گوهری ادامه داد: در یک مجموعه بسیار غنی از فرهنگ و هنر و تمدن در سیستان و بلوچستان حضور داریم که توانایی های تخصصی و نیروهای فنی ما گاهی نمی تواند همه این تنوع فرهنگی و تمدنی را در کوتاه مدت پوشش دهد اما باید برای اینها زمان مشخصی را تنظیم کنیم

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: ثبت شخصیت شیرمحمد اسپندار سرفصل شروع توجه ما به حوزه موسیقی مقامی بلوچستان و آثار و ادوات نواختن موسیقی هست که امیدواریم بتوانیم در این زمینه به موفقیت بیشتری برسیم.

این مسئول با بیان اینکه دونلی نوازی اسپندار یک هنر زنده است، یادآور شد: این هنر در استان سیستان و بلوچستان جاری است و NGO هایی در منطقه چابهار، مدارس موسیقی را دنبال می کنند.

وی گفت: مهم ترین بحث ثبت آثار، حفاظت است ولی لزوما ترویج در آن دیده نشده، ثبت، حفاظت و صیانت از اثر را در بر میگیرد، اما قطعا می تواند یکی از رویکردهای دستگاه های مرتبط باشد.

مشتاق گوهری خاطرنشان کرد: با نگاه میراث فرهنگی به موسیقی می شود بسیاری از جنبه های فرهنگی را پوشش داد و آن ها را حفظ کرد و این نگاه را در سیستان و بلوچستان که یک استان چندفرهنگی و به لحاظ جریان های فکری کاملاً التقاطی است، دنبال کرد.
انتهای پیام