جاذبه های تاریخی

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان,اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

EN

  دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ | 08:44   0 نظر   1321 بازدید

 بازارچه سرپوش :

اين مجموعه معماري در مركز شهر زاهدان حدفاصل خيابان طالقانی وامام( ره )قرار گرفته است تاريخ ساخت بازارچه به زمان شكل گيري شهر زاهدان باز مي گردد .كار ساخت اين مجموعه در سال 1308 هجري شمسي وشروع ودر سال 1311 به پايان رسيد. در سال 1314 توسط شخصي به نام استاد معماري خلفي يزدي تكميل گرديده است از نظر سبك معماري سبك رايج بازارچه هاي سنتي كشور را دارا است كه در ساخت آن از مصالح خشت وگل استفاده شده است. اين بازار به صورت حرف (L)  بوده و  داراي 25 حجره مي باشد . طاق های بازارچه از نوع جناقی هستند که بر دهانه هایی به عرض 4 متر قرار گرفته اند که در جهت شرقی _غربی دارای 9 دهنه و در جهت شمالی_جنوبی دارای 12 دهنه است.

 

منزل قدیمی شمسی:

 منزل قدیمی شمسی یکی از نمونه های معماری سبک یزدی دربافت اولیه شهر زاهدان می باشد که دارای فضاهای معماری سنتی همچون هشتی، حمام، مطبخ، طاق نماهای هلالی شکل و اتاق ها و انبارها با مصالح عمده خشت و گل در جرزها و آجر در نما یا طاق ضربي می باشد.

 

   ساختمان قديم دادگستري

اين ساختمان در تقاطع خيابان هاي امام خميني (ره) و آيت ا... كفعمي واقع شده است . اين بنا در اوايل دوره پهلوي اول در حوالي سال 1310 ه.ش و به منظور تثبيت غله در شهر زاهدان ساخته شده است پس از انقلاب اسلامي مدتي به عنوان ساختمان دادگستري شهرستان زاهدان كاربري داشته است. اين بنا نيز از جمله اولين بناهاي شكل گرفته در شهر نو پاي زاهدان محسوب        مي شود كه در دو طبقه با مصالح عمده خشت در جرز و آجر در نما اجرا شده است .در حال حاضراز اين بنا به عنوان خانه صنایع دستی استان استفاده می شود.

  خانه ابويي

ساختمان قديمي ابويي در بافت تاريخي شهر زاهدان و درخيابان شريعتي واقع شده است. زمان احداث اين بناي تاريخي همزمان با شکل گيري هسته اوليه شهر به دوره پهلوی اول برمی گردد. از خصوصیات بارز این بنا می توان به بادگیرها و حوضخانه آن اشاره کرد.

 انبار ملک:

 این بنا در شهر زاهدان، تقاطع کوچه حافظ و خیابان آیت ا... کفعمی واقع شده  است. در بافت قدیم شهر قرار دارد و متعلق به دوره ی پهلوی می باشد . بنایي است با پلان  مستطیل شکل که در قطعه زمینی به مساحت 3235 متر مربع و باز بر بنای کلی 1655 مورد استفاده قرار گرفته است. سبک معماری بومی محلی ، تزئینات آجر کاری و وجود دروازه ورودی این بنا از ویژگی های منحصر به فرد آن است .طاقنما ها و آجر کاری های ورودی بنا و تزئینات آجر کاری در حاشیه فوقانی سردر ورودی اتاقها از عوامل تزئینی این بناست که تأثیر گرفته از معماری سنتی و بومی منطقه است.

دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۴۳۲

بازدید دیروز

۱۳۹۱

بازدید ماه

۴۳۲

بازدید کل

۸۰۷۵۹۹

افراد آنلاین

۷

مشخصات استان

معرفی استان 

فرهنگ عامه، معرفی شهرستانها و جاذبه های تاریخی و طبیعی، هنرهای سنتی، موزه ها و تاسیسات گردشگری استان. PDF.

 

مرکز

زاهدان

 مساحت

180726 کیلومتر مربع

 جمعیت 1395

2534327 نفر

پراکندگی

1206  

  شهرستانها

19

 استاندار 

سید دانیال محبی نیا