جاذبه های تاریخی

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان,اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

EN

  دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ | 08:50   0 نظر   1015 بازدید

شهربانی میرجاده:

 پس از شروع به کار خط راه آهن کویته- میرجاوه در نقطه مرز مشترک دو کشور ایران و پاکستان، شهر میرجاوه شکل گرفته و به تدریج با احداث مجموعه ای از ساختمان های اداری، دولتی و شخصی رشد یافته و گسترش می یابد به منظور حفظ نظم و امنیت شهر نوپای میرجاوه مرکز پلیس شهری راه اندازی گردید.

معماری صخره ای تمین

در مجاورت روستای تمین در 56 کیلومتری جنوب غرب میرجاوه قرار دارد. روستای تمین یکی از روستاهای دارای معماری صخره ای است که همانند دیگر شواهد معماری صخره ای کشور نظیر میمند و کندوان جزو معماری دستکند به شمار می آید. معماری روستای تمین شامل مجموعه ای از فضاهای معماری منفرد است که در دل کوه حفرگردیده است. این فضاها کروی و بیضی شکل اند که برخی به فضاهای جانبی منتهی می شوند. از این فضاها به عنوان محل سکونت، انبار مواد غذایی یا محل نگهداری دام استفاده می شده است.

   قبرستان قديمي هفتاد ملا

در 150 متری جنوب روستای  روپس  بالا و در 20 کیلو متری روستای تمین واقع شده است . در دامنه ارتفاعات  مشرف بر روستا یک تو رفتگی وجود دارد که در پناه ان یک نمونه از گورستان های منحصر به فرد دوران اسلامی بنام گورستان هفتاد ملا قرار گرفته است .این گورستان دارا مساحتی بالغ 500 متر مربع را داراست که  شامل مجموعه ای از قبر های پنج طبقه مصطبه ای شکل پلکانی با دیواری مخوف و سوراخ دار عمود بر روی انها می باشد . این قبرستان به (دوره اسلامی میانه ) تعلق دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۴۶۱

بازدید دیروز

۱۳۹۱

بازدید ماه

۴۶۱

بازدید کل

۸۰۷۶۲۸

افراد آنلاین

۱۴

مشخصات استان

معرفی استان 

فرهنگ عامه، معرفی شهرستانها و جاذبه های تاریخی و طبیعی، هنرهای سنتی، موزه ها و تاسیسات گردشگری استان. PDF.

 

مرکز

زاهدان

 مساحت

180726 کیلومتر مربع

 جمعیت 1395

2534327 نفر

پراکندگی

1206  

  شهرستانها

19

 استاندار 

سید دانیال محبی نیا