جاذبه های تاریخی

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان,اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

EN

  دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ | 09:09   0 نظر   863 بازدید

قلعه حيدر آباد

قلعه حيدر آباد در حومه شرقي در انتهاي خيابان سرباز شهر خاش  واقع شده است . بنا به دستور عيدوخان و توسط معماران بومي منطقه بنا شده است. وي فعاليتهاي ساختماني قلعه خشت و گلي حيدرآباد را در اواسط دهه 1920 ميلادي شروع كرد.

در سال 1307 شمسي ارتش رضاخان وارد خاش مي شود و خاش را به تصرف و اختيار خود در مي آورد عيدو خان كه از قبل نيز با ارتش رضاخان همكاري مي نمودند و در سياستهاي محلي و شيوه رفتار تيمسار جهانباني ( فرمانده قشون دولتي – تيپ خاش ) را راهنمايي مي كند . همچنین از این قلعه به عنوان محل نگهداری آذوقه و مهمات نیروهای انگلیسی به سرپرستی ژنرال دایر استفاده شده است.

زیارتگاه مرتضی علی:

 در حومه ی شرقی و در فاصله حدود 500 متری جاده آسفالته قدیم خاش به سراوان ،حومه محمد آباد و همجوار تپههایی به همین نام واقع شده است. این بنای سنگی، آجری در دل بیابانهای حومه جنوب شرق خاش به روی تپه ای کوچک آرمیده است. به علت وجود محرابی کوچک در جبهه جنوب غربی روبروی در ورودی، آن را شبیه مسجد یا نمازخانه یا نیایشگاهی کوچک جلوه گر می نماید.

 

قلعه ایرندگان :

این قلعه در بخش ایرندگان و در 100 کیلومتری شهر خاش با مساحتی بالغ بر 564 متر مربع و در سه طبقه ساخته شده است زمان ساخت این قلعه به دوره قاجاریه باز می گردد و مرکز حکومت ایرندگان و روستاهای اطراف به شمار می رفته این بنا در زمان حکومت دوست محمد خان محل حکمرانی فردی به نام سبز علی بوده است.

دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۳۱۳

بازدید دیروز

۱۱۹۰

بازدید ماه

۳۴۹۲۴

بازدید کل

۶۸۶۰۱۰

افراد آنلاین

۳

مشخصات استان

معرفی استان 

فرهنگ عامه، معرفی شهرستانها و جاذبه های تاریخی و طبیعی، هنرهای سنتی، موزه ها و تاسیسات گردشگری استان. PDF.

 

مرکز

زاهدان

 مساحت

180726 کیلومتر مربع

 جمعیت 1395

2534327 نفر

پراکندگی

1206  

  شهرستانها

19

 استاندار 

علی اوسط هاشمی