جاذبه های طبیعی

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان,اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

EN

  دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ | 09:12   0 نظر   1007 بازدید

تفتان:

 تنها آتشفشان نیمه فعال در جنوب شرق ایران در فاصله 40 کیلومتری شمال شرقی شهرستان خاش با تصاعد بخار آب و گوگرد است.

کوه تفتان که 4050 متر از سطح دریا ارتفاع دارد در وضعیت آب و هوایی منطقه، تأثیر بسزایی گذارده و نعمتی برای این منطقه محسوب می شود. اطراف این کوه پوشش گیاهی فراوانی از جمله گیاهان دارویی، خوراکی و... دارد. چشمه های آب معدنی گرم و سرد، دامنه های زیبا و دریاچه ای بر فراز کوه هر ساله تعداد زیادی از کوهنوردان و گردشگران داخلی و خارجی را از دور و نزد یک جذب خود می کند. این جاذبه طبیعی دارای قله های متعدد است و قله آتشفشان آن معروف به چهل تن در منتهی الیه جنوب شرق کوه قرار دارد و دارای دو دهانه آتشفشان اصلی است کوه تفتان در فرهنگ عامه مردم بومی منطقه جایگاه ویژه ای دارد.

گل فشان پیرگل:

 این منطقه دارای خاک زرد و عاری از هرگونه پوشش گیاهی می باشد در قسمت بالای تپه ماهورها تعداد زیادی مخروط قدیمی و خاموش وجود دارد که بعد از چند سال ، فعالیت دهانه آن مسدود شده و دهانه های جدید بوجود آمده است و گل تازه به رنگ خاکستری از آن خارج می شود. جنس رسوبات گلفشان رس و مارن است که پس از خشک شدن به رنگ زرد روشن تبدیل می شود. در حال حاضر مراجعه کنندگان آن کسانی هستند که ناراحتی پوستی و روماتیسمی دارند.

 دریاچه سردریا :

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و طبیعی شهرستان خاش  است که در تفتان جنوبی،روستای تمندان قرار دارد .این منطقه داراي ارتفاعات زیبا و پوشش گیاهی با گونه های مختلف دارویی است از جمله گونه های معروف این منطقه زیتون وحشی، بنه و بادام کوهی است. میزان آب دریاچه در طول سال متغیر است و در فصل بارندگی به حداکثر می رسد. سردریا همه ساله پذیرای بسیار زیادی از پرندگان مهاجری همچون کاکایی، آبچلیک و غازهای وحشی می باشد این دریاچه از منابع آبی تفتان آبگیری می شود و قابلیت ماهیگیری و قایق سواری دارد.

درخت کهنسال روستای دهپابید:

 این درخت در نزدیکی شهرستان خاش و در روستای دهپابید می باشد . قدمت این سرو کهنسال 1200 سال بوده و دارای تنه ای پهن و شاخ و برگی انبوه است.

چشمه آب معدنی چم چین:

در دامنه ی تفتان و شمال غرب آن واقع شده است این آب دارای سولفات کلسیم همراه با منیزیم و کلروسدیم است که برای بیماری های روماتیسم، بیماری های گوارشی و بیماری های زنانه و تورم موضعی مؤثر است. چشمه های آب معدنی کنکوه، والن دوجینک، سنگان، برآبک، مرغاب، ترشاب، گنج امین و... از دیگر این چشمه ها هستند که تمامی در دامنه کوه تفتان قرار دارد و سرشار از املاح معدنی میباشند و دارای خواص طبی هستند  .هم اینک مردم منطقه جهت مداوای بیماری هایی همچون بیماری دستگاه گوارشی، بیماری های پوستی و روماتیسم به آنجا مراجعه می کنند.

سنگان:

 دهستان سنگان در دامنه شرقی تفتان و در 50 کیلومتری شهر خاش واقع شده است با توجه به آثاری که در این منطقه شناسایی شده قدمت این روستا به قبل از اسلام  برمی گردد. این دهستان در منطقه کوهستانی و معتدل واقع شده است. آب روستا از رودخانه های دائمی که از تفتان سرچشمه می گیرد تأمین می شود انواع پوشش گیاهی این منطقه شامل بنه، بادام کوهی، انجیر کوهی، دارچین، انواع گیاهان دارویی شامل کندر، درمنه، کنجد، مور، کلپوره، پونه، پونه کوه و زیره کوهی می باشد. از باغهای این منطقه می توان به باغهای انار، انجیر، زردآلو، هلو، انگور، بادام و توت قرمز و شاه توت اشاره نمود. محصولات انار بصورت صادراتی در داخل و خارج استان مورد استفاده قرار می گیرد. از جاذبه های گردشگری این روستا درخت کهنسال سروسنگان، آسیاب آبی، آبشارهای چلور و غار ناروک می باشد که هر ساله تعداد زیادی گردشگر داخلی و خارجی را به خود جلب کرده است.

 روستای تمندان:

 این روستا در 48 کیلومتری شهرستان خاش و در جاده خاش زاهدان قرار دارد. به سبب راه مناسب جهت صعود به قله تفتان و امکاناتی از قبیل اردوگاه و پناهگاه پذیرای خیل عظیمی از دوستداران محیط زیست، کوهنوردان و دیگر گردشگران در کمپ دره گل جم چین می باشد. دریاچه سردریا، باغات زیبا با پوشش گیاهی با خواص طبی از مناظر چشم نواز روستای تمندان است.

 منطقه نمونه گردشگری ایرندگان:

 از مرکز شهرستان حدود 85 کیلومتر فاصله دارد. به علت داشتن نخیلات و رودخانه پرآب آن و شالیزارهای زیبا همیشه مورد توجه گردشگران بوده است.

دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۴۶۸

بازدید دیروز

۱۳۹۱

بازدید ماه

۴۶۸

بازدید کل

۸۰۷۶۳۵

افراد آنلاین

۱۳

مشخصات استان

معرفی استان 

فرهنگ عامه، معرفی شهرستانها و جاذبه های تاریخی و طبیعی، هنرهای سنتی، موزه ها و تاسیسات گردشگری استان. PDF.

 

مرکز

زاهدان

 مساحت

180726 کیلومتر مربع

 جمعیت 1395

2534327 نفر

پراکندگی

1206  

  شهرستانها

19

 استاندار 

سید دانیال محبی نیا