جاذبه های تاریخی

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان,اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

EN

  دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ | 09:21   0 نظر   991 بازدید

 سنگ نگاره های دره نگاران :

دره نگاران در حدود 36 کیلومتری شمال غربی روستای ناهوک و 75 کیلومتری شهر سراوان واقع است. این سنگ نگاره ها که در محدوده کوچک این دره به بیش از هزاران نقش بصورت تک نگاره می رسد، در نوع خود بی نظیر هستند و میتوان از آن به عنوان بزرگترین مجموعه سنگ نگاره در ایران با قدمتی 10 هزار ساله یاد کرد. نگارگران عصر شکار موضوعاتی که برای هنر خود انتخاب می کرده اند بیشتر عبارت است از حیوانات از قبیل گاو وحشی، شتر دو کوهانه و بز کوهی با شاخ های بزرگ و کشیده که به سبک های گوناگون در غالب صحنه ها دیده می شود. نقوش شکارگران و جدال انسانها با یکدیگر و تصاویر ماه و خورشید از دیگر موضوعات این سنگ نگاره ها هستند..

روستای دزک :

دزک با بیش از 5 هزار نفر جمعیت در 3 کیلومتری شرق شهر سراوان واقع است. در این روستا آثار تاریخی همچون تپه باستانی روباهک ، قلعه خیرآباد و قلعه دزک واقع شده اند. قلعهی دزک متعلق به دوره اسلامی و از خشت خام و گل ساخته شده است. این بنا از دو قسمت عامه نشین و حاکم نشین تشکیل یافته و دارای تیرکش و حصار مرتفع می باشد. داشتن خندق و چاه آب برای شرب در مواقع اضطراری از ویژگی های این بنا می باشد.

  مسجد دزك:

اين مسجد در روستايي به همين نام در 3 كيلومتري شرق سراوان واقع شده از جمله مساجد كهن استان مي باشد و مصالح اصلي و اوليه مسجد از خشت خام و ملات گل است براي اولين بار از اين بنا در قرن چهارم هجري نام برده شده و تا كنون به دفعات بازسازي شده است معمار آن  سعي نموده كه با استفاده از عناصر معماري ساده تزييني به مسجد جلوه اي خاص بدهد از جمله مي توان به تزيينات داخل شبستان تابستاني جبهه غربي اشاره نمود و ديوارهاي داخلي و شمالي و جنوبي و غربي با ايجاد طاقنماهاي تزييني و تزيينات دندان موشي كه مي توان آنرا صورت اوليه مقرنس كاري بشمار آورد .از قسمتهاي اصلي مسجد مي توان به شبستانهاي غربي و شرقي ،حياط مرکزي و چله خانه اشاره نمود .

  سنگ نگاره هاي  سراوان:

اين اثر در 12 كيلومتري شمال سراوان و در ادامه مسير دره كند و در محلي به نام دره شير و پلنگان كه ازرشته كوه هاي سياهان سراوان مي باشد واقع شده است . اين دره را به واسطه وجود نقوش خاص دره شير پلنگان ناميده اند چرا كه در اين مجموعه نقش يك حيوان درنده همانند پلنگ يا شير با دمي بلند برافراشته بر روي صخره اي در ارتفاع 5 متري به همراه نقوش كم رنگ و محو چهار انسان ديده مي شود كه احتمالا در حال انجام مراسم خاصي هستند و در سمت راست دره به طرف شمال انساني در حال كشيدن بزي مي باشد.

قبرستان گشت:

 این قبرستان متعلق به دوره اشکانی- ساسانی می باشد و بیش از 2000 سال قدمت دارد گنجینه ای از تاریخ کهن و تمدن دیرینه استان سیستان و بلوچستان محسوب می شود. این قبرستان در سال  1342 ه ش توسط یک گروه از باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی مورد حفاری و گمانه زنی قرار گرفت و از اشیاء بدست آمده از این قبور معلوم گردید که قدمت قبرستان مربوط به دوره های اشکانی و ساسانی است . در برخی از سنگ های رها شده در قبرستان آثار سنگ نگاره دیده می شود که حکایت از قدمت منطقه دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۱۲۱۴

بازدید دیروز

۱۰۷۳

بازدید ماه

۲۶۳۹۲

بازدید کل

۷۵۱۰۹۱

افراد آنلاین

۶

مشخصات استان

معرفی استان 

فرهنگ عامه، معرفی شهرستانها و جاذبه های تاریخی و طبیعی، هنرهای سنتی، موزه ها و تاسیسات گردشگری استان. PDF.

 

مرکز

زاهدان

 مساحت

180726 کیلومتر مربع

 جمعیت 1395

2534327 نفر

پراکندگی

1206  

  شهرستانها

19

 استاندار 

سید دانیال محبی نیا