جاذبه های تاریخی

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان,اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

EN

  دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ | 11:55   0 نظر   1005 بازدید

  قلعه ناصری:

قلعه ناصری در مركز شهر ايرانشهر واقع شده وپس از قلعه بمپور ، مهمتريــن و در عین حال وسيـع ترين قلعه بلوچستـــان محسوب مي گردد. در حال حاضر از این قلعه زيبا بجز حصار اصلي وحياطي خالی و فاقد هر گونه آثار معماري چیزی باقي نمانده است. اين قلعه عظيم با مساحتي بالغ بر 36 هزار متر مربع ( 195 *185 متر) با نقشه تقريبا مربع با مصالح عمده خشت خام، آجر وگل ساخته شده است. تاریخ ساخت آن به دوره قاجار باز می گردد و حصار و دروازه ورودی آن از جاذبه های تاریخی مهم ایرانشهر است .

   قلعه بمپور:

درباره تاریخ بنای این قلعه شک و تردیدهایی وجود دارد و با قاطعیت نمی توان تاریخ آن را تعیین کرد. بنا بر برخی اسناد تاریخی، نادر شاه اجازه ساختمان این قلعه را به نصیر خان داده است، اما این مسئله نیز مشهود است که بنای این قلعه از این زمان (افشاریه ) کهن تر می باشد.

مصالح بكار رفته در اين قلعه خشت‏خام و گل رس بوده كه برروى يك تپه مصنوعى احداث شده است ديوارهاى غربى و شرقى در هر رأس داراى برجهاى استوانه‏اى مى‏باشند. از چهار برجك ديده‏بانى تنها دو برجك آن به ارتفاع 2 متر باقى مانده‏اند. در داخل قلعه يك رديف از اتاقهاى چسبيده به ديوار قلعه براى امور مختلف در نظر گرفته شده‏اند. يك حلقه چاه نيز در درون قلعه وجود دارد.

گورستان اسپیدژ :

با حدود 25 هکتار وسعت دربردارنده ی آثار دو دوره متمایز یکی دوره اسلامی و دوره پیش از تاریخ می باشد. دوره اسلامی آن شامل بقایای قلعه سنگی و استحکامات سنگ چین و قبور آن می باشد. آثار دوران پیش از تاریخ این بخش مربوط به دو دوره کوتاه تر زمانی، هزاره سوم قبل از میلاد و عصر برنز و دیگری اواسط هزاره دوم قبل از میلاد و اواخر عصر برنز جدید و آغاز عصر آهن می باشد. از انواع دست ساخته های مسی و مفرغی اسپیدژ می توان به ساخت ظروفی همچون کاسه، پیاله، لیوان، مالقه، مهرهای استامپی، آئینه های گرد و دسته دار، سنجاق سرمیله سرمه دان اشاره کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۴۵۷

بازدید دیروز

۱۳۹۱

بازدید ماه

۴۵۷

بازدید کل

۸۰۷۶۲۴

افراد آنلاین

۱۶

مشخصات استان

معرفی استان 

فرهنگ عامه، معرفی شهرستانها و جاذبه های تاریخی و طبیعی، هنرهای سنتی، موزه ها و تاسیسات گردشگری استان. PDF.

 

مرکز

زاهدان

 مساحت

180726 کیلومتر مربع

 جمعیت 1395

2534327 نفر

پراکندگی

1206  

  شهرستانها

19

 استاندار 

سید دانیال محبی نیا