جاذبه های طبیعی

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان,اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

EN

  دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ | 12:47   0 نظر   930 بازدید

گلفشان:

 در شمال غرب چابهار و در 20 کیلومتری روستای کهیر شهرستان کنارک ،در زمین مسطح دوتپه کوچک گلقشان و همچنین یک تپه بزرگ به ارتفاع 50 متری وجود دارد. چشمه ی گلفشان کنارک مهمترین گلفشان قسمت مرکزی کرانه بلوچستان بوده و به (ناپگ) موسوم است. این اثر طی یکی از عوامل مهم مرفولوژیکی بوجود آمده و بیانگر فعالیت های تکتونیکی منطقه است گل خروجی از این تپه به رنگ خاکستری فشرده و سرد بوده و بخار همراه ندارد و هنگام گل از ترکیدن حباب صدایی شنیده می شود که بر روی شیب ایجاد شده از گل های قدیمی می لغزد و منظره ای زیبا و دیدنی را بوجود می آورد.

 چشمه شور عین:

 در روستای "شمه سر"در 35 کیلومتری دهستان کهیر واقع است .چشمه ای طبیعی با آبی زلال و خنک که بصورت جوی جاری می باشد از ویژگی خاص این چشمه می توان به فعالیتهای گل مانند کوه گل فشان در قسمت های از آن اشاره نمود که هرچه سروصدا درآن بیشتر باشد فعالیت گل چشمه شدیدتر می شود و گل را به صورت دم و بازدم به بیرون پرت می کند  البته پرتاب گل به گونه ای است که ازسطح آب تجاوز نمی کند. این گل خاصیت درمانی دارد و برای بیماری های پوستی و درد مفاصل بسیار مؤثر می باشد.

رودخانه کهیر:

 حوزه آبریز رودخانه کهیر در قسمت غرب حوزه کاچو و شرق حوزه رایج واقع شده است. سرشاخه های رودخانه های این حوزه از ارتفاعات شمالی حوزه یعنی کوههای مکران سرچشمه گرفته و رودخانه اصلی این حوزه از جهت شمال به جنوب جریان دارد این رودخانه در مسیر خود از محل آبادی تنگ سرحد و تخت ً آبادی کهیر عبور نموده و به ملک و شهرستان نیکشهر نهایتا دریای عمان میریزد.

کوه گوردیم :

در 100 کیلومتری کنارک با سابقه تاریخی دوره پاره سنگی به عنوان تفرج گاه برای گردشگران محسوب می شود وجود گونه های مختلف حیوانات و همچنین پوشش گیاهی از نوع گلپر، کلپوره، گورکیا، آویشن فضایی دل انگیز را در آن به وجود آورده است.

 امواج زیبای دریا:

. ارتفاع این امواح گاهی به 10 الی 15 متر می رسد. در فصل بهار که بادهای موسمی از شبه قاره هند به این منطقه میوزد این امواج چشم انداز زیبایی را برای ساحل ایجاد می کند.

بندر ماهیگیری پزم تياب :

این بندر دارای چندین قایق ماهیگیری و لنج صیادی بزرگ و کوچک می باشد ساحل این بندر به شکل پالژ و ماسه ای میباشد که از نظر گردشگری دارای اهمیت خاصی است.

دماغه پزم :

این دماغه به طول 12 الی 13 کیلومتر می باشد وجود یک خشکی طولانی بصورت طبیعی در وسط دریا چشم انداز بسیار زیبایی را ایجاد نموده است .

دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۴۸۲

بازدید دیروز

۱۳۹۱

بازدید ماه

۴۸۲

بازدید کل

۸۰۷۶۴۹

افراد آنلاین

۶

مشخصات استان

معرفی استان 

فرهنگ عامه، معرفی شهرستانها و جاذبه های تاریخی و طبیعی، هنرهای سنتی، موزه ها و تاسیسات گردشگری استان. PDF.

 

مرکز

زاهدان

 مساحت

180726 کیلومتر مربع

 جمعیت 1395

2534327 نفر

پراکندگی

1206  

  شهرستانها

19

 استاندار 

سید دانیال محبی نیا