جاذبه های تاریخی

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان,اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

EN

  دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ | 12:57   0 نظر   1269 بازدید

 زاهدان کهنه :

این اثر در حدود 9 کیلومتر شمال غربی تپه شهرستان و روی بلندی های بین رود ناصر ورود پریان واقع شده  است هنری ساروج لندور جهانگرد باستان شناس و جغرافیدان انگلیسی که در سال 1901 به سیستان سفر کرده است زاهدان کهنه را به لندن شرق تشبیه کرده است. در محل زاهدان کهنه و اطراف آن مجموعه ای از بناهای دوران اسلامی وجود دارد که یکی از این مجموعه ها در فاصله 250 متری شمال شرق ارگ زاهدان کهنه قرار دارد. از این شهر امروزه فقط برج و باروی آن قلعه باقی مانده است این شهر دارای سه قسمت  بوده که شامل کهن دژ، شارستان و ربض است که گرداگرد هر کدام را حصاری به همراه برج های تدافعی دربرگرفته و به شکل مستطیل است.

رام شهرستان:

 از این شهر مهم سیستان به عنوان مقر و کرسی نشین پادشاهان کیانی در کتب مختلف تاریخی و جغرافیایی نام برده شده است. در این منطقه تپه های باستانی بی شماری وجود دارد. بنایي منفرد و منحصر به فرد در روی تپه ی آتشکده رام شهرستان می باشد. داستان مشهور متروک شدن این شهر بدین صورت بوده که یک سد قدیمی رودخانه هیرمند درهم شکسته و آب رودخانه به سرعت شهر را فراگرفت. این شهر مرکز حکومت سیستان در دوره ساسانی به شمار می رفته است و پس از آن شهر زرنگ به عنوان مرکز حکومت سیستان در دوره اسلامی برگزیده شد.

   دهانه غلامان:

اين شهر باستاني در 20كيلومتري  شرق زابل و 2 كيلومتري جنوب روستای قلعه نو قرار دارد و به دوران هخامنشي تعلق دارد. بناها وساختمانهاي شهر تماما از خشت با نقشه هاي مربع يا مستطيل شکل منظم و داراي ستونهاي فراوان است . در تعبيه ورودي وپنجره ها جهت وزش بادهاي سيستان در نظر گرفته شده است وآنچه در اين شهر بيشتر از همه مشهود است توجه مردم اين شهر به مذهب واجراي آئين هاي خاص نيايشي در آن بوده است که به همين دليل بسياري اين شهر را بنام معبد دهانه غلامان مي شناسند .

 

آتشگاه و قلعه کله کنگ :

 این مکان باستانییکی از آتشکده های مهم و بزرگ دوره ساسانی بوده است که نیاز به پژوهش باستانی شناسی وسیع دارد قلعه کله کنگ که در روستایی به همین نام قرار دارد محل سکونت خوانین نارویی در این منطقه بوده است. معماری زیبا برگرفته از ویژگی های بومی و شهری با مصالح چینه خشت و ِگل از مشخصات این بنا است.

قلعه نو :

تنها روستایی که تا کنون بافت سنتی و معماری بومی منطقه سیستان را حفظ نموده روستای قلعه نو است.خانه های سیستان به دلیل جلوگیری از نفوذ گرمای شدید و بادهای 120 روزه ، با سقف گنبدی و پوشش کاهگل ساخته می شدند. قلعه نو در حاشیه جاده زابل– زهک قراردارد. قدمت آن طبق سفرنامه های سیاحان انگلیسی 160 سال می باشد. این روستا از توابع شهرستان زهک می باشد. در زمان قاجار شکل روستاهای سیستان دفاعی و قلعه ای بوده است و چون قبل از تأسیس این روستا در نزدیکی آن روستایی به نام قلعه ی کهنه وجود داشته و این روستا به شکل قلعه بوده به همین دلیل نام آن را قلعه نو گذاشتند.

ارگ محمد حسین خان نارویی:

 یکی از بناهای منحصر به فرد روستا ی قلعه نو ، ارگ سردار محمدحسین خان نارویی است. این خانه با زیربنای 1400 متر مربع در قسمت مرکزی روستا واقع شده است. قدمت آن طبق سفرنامه های سیاحان انگلیسی 160 سال می باشد. این بنا دارای دو طبقه بعنوان فضایی برایارتباط ارباب رجوع با مأموران حکومتی بوده و طبقه ی فوقانی محل زندگی خود سردار و خانواده اش بوده است .

چاههای باستانی:

تعدادی از چاههای باستانی با قدمتی در حدود 2000سال در حوالی شهرستان زهک به دست آمده که به جهت آگاهی از سیستم آبرسانی در آن دوران دارای اهمیت است . سیستم آن بدین صورت بوده که یک چاه بزرگ بعنوان یک چاه مادر عمل می کرده و دارای چرخ آب و یا از طریق مجراهایی با چاه های کوچک پراکنده در کل منطقه ارتباط و اتصال داشته و با جریان باد و حرکت چرخ باد، چاه مادر چرخ آب متصل به چرخه باد درون چاه، آب به حرکت درمی آمده و از طریق مجراهای موجود به چاه های کوچکتر در نقاط مختلف جهت تأمین آب شرب و کشاورزی جریان می یافته است. قطر دهانه چاه مادر 410 سانتیمتر و چاه های کوچکتر 150 سانتیمتر است که نمونه ی آن از روستاهای گوری میرشاه و خمک به دست آمده است.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۴۵۰

بازدید دیروز

۱۳۹۱

بازدید ماه

۴۵۰

بازدید کل

۸۰۷۶۱۷

افراد آنلاین

۱۱

مشخصات استان

معرفی استان 

فرهنگ عامه، معرفی شهرستانها و جاذبه های تاریخی و طبیعی، هنرهای سنتی، موزه ها و تاسیسات گردشگری استان. PDF.

 

مرکز

زاهدان

 مساحت

180726 کیلومتر مربع

 جمعیت 1395

2534327 نفر

پراکندگی

1206  

  شهرستانها

19

 استاندار 

سید دانیال محبی نیا