جاذبه های تاریخی

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان,اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

EN

  دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ | 13:25   0 نظر   1069 بازدید

 شهر سوخته:

شهر سوخته، به ظاهر نام جدیدی است و قدمت تاریخی چندانی ندارد. بر پایه متن های موجود، سابقه این نام به اواخر قرن 19 میلادی بر می گردد. در آن زمان کلنل بیت  انگلیسی از منطقه بازدید کرده و راهنمایان محلی این نام را به کار برده اند. آثار سوختگی در این شهر به وفور قابل رویت است. شهر سوخته دوبار به آتش کشیده شده است، یکبار در ابتدای مرحله رشد و بار دیگر در لحظه مرگ و انهدام آن. سند یا کتیبه ای که نام واقعی و قدیمی این شهر را مشخص کند هنوز به دست نیامده و نام شهر سوخته به دلیل آتش سوزی در دوره زمانی بین سال های 3200-2700ق م می باشد.

این شهر در حدود ۳۲۰۰ ق. م پایه گذاری و حدود ۱۸۰۰ ق. م متروک شده است. برای دوره ای حدود ۱۴۰۰ سال، زندگی در این جا جریان داشته است. چهار دوره استقرار در شهر سوخته شناخته شده اند که به يازده مرحله ي طبقه فرهنگي تقسيم شده اند چهار دوره اصلي عبارتند از دوره يکم ( 3200 -2800 پ . م) دوره دوم ( 2800 -2500 پ م ) دوره سوم ( 2500 -2200 پ م )  ودوره چهارم (2200-1900 پ م ) شهر سوخته طي دوره يکم پايه گذاري شده ودر دوره دوم به اوج شکوفائي خود رسيده واز دوره سوم دوران اضمحلال آن آغاز شده ودر پايان دوره چهارم از بين رفته است.

 کوه خواجه:

کوه خواجه (کوه اوشیدا) یا (کوه رستم)،تنهاعارضه طبیعی دردشت سیستان است که در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی شهر زابل قراردارد. اين كوه نام خود را از آرامگاه خواجه مهدي يكي از دوستداران خاندان علوي كه مزارش بر فراز اين كوه واقع شده، گرفته است.

 به دلیل مقدس بودن این کوه نزد ایرانیان باستان ،جز در موارد چندی،سازندگان و معماران ،هرگز در صدد برداشت سنگ و استفاده از مواد و مصالح این کوه در ساخت و سازهای خود نبوده و با وجود فراوانی سنگ در محل از خشت استفاده کرده اند.

بر روی این کوه آثاری از دوران اشکانیان ، ساسانیان و دوران اسلامی به جای مانده است . آثاری مانند کهن دژ ، قلعه کک کهزاد،قلعه چهل دختران، بقاياي راه قديمي‌،حصارهاي مختلف ،قبور سنگي ،چند زيارتگاه اسلامي ،قبرستان دوره میانه اسلامی و آرامگاه خواجه مهدی ( خواجه غلطان ) اشاره نمود.

 آسبادها:

سیستان خواستگاه آسبادها در جهان است. در گذشته سیستان به دلیل آب فراوان و شرایط حاصلخیزی که داشت سطح بسیاری از زمین های آن زیر کشت غلات و به خصوص گندم بود به همین جهت به انبار غله جهان معروف است. وزش بادهای 120 روزه در سیستان و انرژی قدرتمند باد، ضرورت ایجاد چنین آسبادهایی را در منطقه فراهم می نمود. آسبادها با تزئینات خشتی مخصوص به خود هستند و استفاده از این گونه در منطقه سیستان بسیار مورد توجه و کاربردی بوده است.

 

 

 قلعه مچی (قلعه چه):

مجموعه بناهای زیبا که مقر فرمانروایی خاندان رئیسی در دوره صفویه می باشد در 60 کیلومتری جنوب غرب زابل قرار گرفته است. پلان بنا یه صورت مربع شکل بوده و از نوع بناهای دو ایوانی است. مصالح بکار رفته در آن خشت و گل بوده و ورودی بنا دارای ایوان زیبا است که با فن طاق و تویزه اجرا شده است .

دیدگاه خود را بیان کنید

بازدید روز

۴۷۲

بازدید دیروز

۱۳۹۱

بازدید ماه

۴۷۲

بازدید کل

۸۰۷۶۳۹

افراد آنلاین

۹

مشخصات استان

معرفی استان 

فرهنگ عامه، معرفی شهرستانها و جاذبه های تاریخی و طبیعی، هنرهای سنتی، موزه ها و تاسیسات گردشگری استان. PDF.

 

مرکز

زاهدان

 مساحت

180726 کیلومتر مربع

 جمعیت 1395

2534327 نفر

پراکندگی

1206  

  شهرستانها

19

 استاندار 

سید دانیال محبی نیا