سازمان میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان گردشگری

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان

عکس گردشگری

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان

کویر لوت شهرستان نصرت آباد

دشت لوت دشتی بیابانی در جنوب شرقی ایران است. این دشت، با مساحتی بیش از ۴۰ هزار کیلومتر مربع در بین بخش ‌هایی از استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی قرار دارد و با مساحتی در حدود ۱۷۵ هزار کیلومتر، حدود ۱۰ درصد از وسعت ایران را دربر گرفته‌است.

۰۸:۴۵
۲۹ / ۱۰ / ۱۴۰۱
میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان

قلعه سه کوهه شهرستان هامون

سکوهه یا سه کوهه. در گویش محلی سَکوَه ، یکی از آبادی‌های بسیار قدیمی سیستان و مربوط به دوران قاجار است که در دهستان لوتک بخش مرکزی شهرستان هامون واقع شده‌است. قلعه سه کوهه این قلعه عظیم خشت و گلی با پلان تقریبا بیضی شکل کشیده و از دو قسمت اصلی ارگ کهنه و برج فلک سر تشکیل شده است. ارگ کهنه در دوره افشاریه و برج فلک سر در عهد قاجار با پلان هشت ضلعی (نمای آجری) و پوشش سقف دوپوسته گنبدی ساخته شده است.پیرامون قلعه با حصار و برج هایی حفاظت می شود .آخرین حکمران محلی این قلعه علیخان سرابندی بود که برج فلک سر را برای همسر غیر بومی خود که از خانواده دربار قاجار بود ساخته است.این بنای ارزشمند در تاریخ ۱۳۸۱ با شماره ۷۲۵۴ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

۱۱:۴۸
۳ / ۹ / ۱۴۰۰
میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان

روستای قلعه نو . شهرستان زهک

یکی از روستایی که تا کنون بافت سنتی و معماری بومی منطقه سیستان را حفظ نموده روستای قلعه نو است.خانه های سیستان به دلیل جلوگیری از نفوذ گرمای شدید و بادهای 120 روزه ، با سقف گنبدی و پوشش کاه گل ساخته می شدند.

۱۱:۴۷
۳ / ۹ / ۱۴۰۰
میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان

امواج خروشان دریا بزرگ _ شهرستان چابهار

بهترین زمان سال برای تماشای موج فشان ها، و امواج خروشان دریا بزرگ فصل مونسون است که معمولا در چابهار از نیمه دوم اردیبهشت آغاز می شود و تا نیمه اول شهریور ادامه دارد؛ اوج فصل مونسون در تیر و مرداد اتفاق می افتد.

۱۱:۴۷
۳ / ۹ / ۱۴۰۰
میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان

گلفشان پیرگل، شهرستان خاش

این منطقه دارای خاک زرد و عاری از هرگونه پوشش گیاهی می باشد در قسمت بالای تپه ماهورها تعداد زیادی مخروط قدیمی و خاموش وجود دارد که بعد از چند سال ، فعالیت دهانه آن مسدود شده و دهانه های جدید بوجود آمده است و گل تازه به رنگ خاکستری از آن خارج می شود. جنس رسوبات گلفشان رس و مارن است که پس از خشک شدن به رنگ زرد روشن تبدیل می شود. در حال حاضر مراجعه کنندگان آن کسانی هستند که ناراحتی پوستی و روماتیسمی دارند.

۱۱:۴۶
۳ / ۹ / ۱۴۰۰
میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان

کوه خواجه، شهرستان هامون

کوه خواجه (کوه اوشیدا) یا (کوه رستم)،تنهاعارضه طبیعی دردشت سیستان است که در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی شهر زابل قراردارد. بر روی این کوه آثاری از دوران اشکانیان ، ساسانیان و دوران اسلامی به جای مانده است . آثاری مانند کهن دژ ، قلعه کک کهزاد،قلعه چهل دختران، بقاياي راه قديمي‌،حصارهاي مختلف ،قبور سنگي ،چند زيارتگاه اسلامي ،قبرستان دوره میانه اسلامی و آرامگاه خواجه مهدی ( خواجه غلطان ) اشاره نمود

۱۱:۴۴
۳ / ۹ / ۱۴۰۰