به زودی آغاز می شود گردشگری

کاوش 2 محوطه تاریخی شهرستان سراوان 

کاوش 2 محوطه تاریخی شهرستان سراوان 

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
سه‌شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۱۲۳۹ بازدید

به زودی آغاز می شود


ریس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سراوان گفت: به زودی کاوش 2 محوطه تاریخی شهرستان سراوان آغاز می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، حمزه ندرت زهی اظهار کرد: با هدف دست یابی به آثار و هویت تاریخی، فصل اول کاوش 2 محوطه تا ریخی، تپه روباهک دزک و سیاه دک بخشان به زودی از سوی گروه باستان شناسی دانشگاه سیستان و بلوچستان و پژوهشکده باستان شناسی میراث فرهنگی کشور آغاز می شود.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سراوان افزود: قدمت این محوطه های باستانی به پیش از میلاد مسیح بر می گرددکه برای نخستین باربه سرپرستی دکتر مهدی مرتضوی ریس پژوهشکده باستان شناسی دانشگاه سیستان وبلوچستان کاوش ومورد بررسی قرار می گیرند.

این مسئول با اشاره به اینکه بالغ بر 50 محوطه و تپه باستانی در شهرستان سراوان وجود دارد که قدمت آنان به پیش از تاریخ بر می گردد، بیان کرد: امیدواریم با کاوش و بررسی این آثار بخش مفقوده تاریخی این منطقه نمایان شود.

وی خاطرنشان کرد: فصل اول این کاوش از 30 دیماه آغاز می شود و تا 15 اسفندماه ادامه دارد.

گفتنی است؛ شهرستان سراوان دارای 480 اثر تاریخی شناسایی شده مربوط به دورهای پیش از تاریخ است که این آثار شامل تپه، محوطه، سنگ نگاره، قلعه، مسجد و بافت های تاریخی هستند.

روستای جهانی گلپورکان این شهرستان نیزبه عنوان اولین روستای جهانی سفال در فهرست شورای جهانی به ثبت رسید که با دارا بودن این اثار وشاخصه ها یکی از مناطق مهم گردشگری جنوب شرق کشور است.
انتهای پیام

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image